DUO: Bjørnar Skjæran og Hadia Takjik blkir etter alt å dømme Aps nye netslederduo.
Nordland Arbeiderparti
knut.nygaard@fagbladet.no
Aps valgkomité innstiller Bjørnar Skjæran (52) fra Nordland som ny nestleder i partiet. Blir han valgt, overtar han plassen som ble ledig etter Trond Giske. Trond Giske er medlem av Fagforbundet, og den nye nestlederen er også medlem i samme forbund.
Men Skjæran måtte bli ordfører før han ble medlem i et fagforbund.
Til tross for at Skjæran er relativt ukjent i rikspolitikken, har han en lang karriere som Ap-politiker og har sittet i sentralstyret siden 2013. Han er i dag leder av Nordland Arbeiderparti. Skjæran var ordfører i Lurøy kommune fra 2011 til 2015, ifølge Wikipedia.
Ble tatt til side
Det var under en samling da Bjørnar Skjæran var ordfører i Lurøy at daværende LO-leder Gerd Kristiansen tok ham til side.
– Hun mente at jeg som ordfører for Arbeiderpartiet ikke kunne ha det på meg at jeg ikke var fagorganisert, sier Skjæran til Fagbladet.
Gårdbruker
Ikke helt unaturlig mente den samme Gerd Kristiansen at nettopp Fagforbundet ville være et godt fagforbund for ordfører Skjæran. Kristiansen kom jo selv fra Fagforbundet inn i LO-lederrollen.
– Jeg hadde jo aldri tenkt på dette. Som selvstendig næringsdrivende gårdbruker kunne jeg jo ikke fagorganisere meg, bortsett fra å være medlem i Bondelaget, sier Skjæran til Fagbladet.
Han sier videre at han tenkte over saken en liten stund, før han meldte seg inn i Norges og LOs største fagforbund.
– Spennende og hyggelig
Skjæran sier til NTB at han ser på nestlederinnstillingen som både spennende og hyggelig.
– Det er klart at å bli innstilt til et så stort og viktig verv er en voldsom tillitserklæring, sier han og understreker at det er opp til landsmøtet å avgjøre om han faktisk blir valgt.
– Jeg har drevet med lokalpolitikk og fylkespolitikk i hele mitt voksne liv. Jeg har aldri vært opptatt av posisjoner, og har ikke hatt ambisjoner eller tenkt i den retningen som valgkomiteen nå har gjort, sier han.
Erstatter Giske
Dersom Skjæran blir valgt, overtar han i praksis nestlederplassen som har stått tom siden Trond Giske trakk seg som én av to Ap-nestledere 7. januar 2018, som følge av flere metoo-varsler mot ham.
Hadia Tajik har skjøttet nestlederjobben alene det siste året, og det har vært spekulert i om valgkomiteen ville anbefale partiet å fortsette med Tajik som eneste nestleder, selv om partiet har hatt tradisjon for å ha to nestledere. Men nå er det altså klart at partiets valgkomité igjen ønsker to nestledere.
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Colourbox.com
Marte Bjerke
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet.
Bjørn A. Grimstad