Somler med å bli miljøvennlige
Av landets 430 kommuner, er det bare 82 som så langt har sertifisert én eller flere av sine virksomheter som miljøfyrtårn.
tips@fagforbundet.no
Best av kommunene som er kommet i gang med sertifiseringen er Oslo, der hele 350 virksomheter er miljøfyrtårn, skriver Dagsavisen.
I tillegg til de kommunene som er i gang med arbeidet, har også mange kommuner vedtak om å sertifisere én eller flere av sine virksomheter som miljøfyrtårn.
– Jeg tror utrolig mange av kommunene kommer til å ta i bruk ordningen fram mot 2015, sier Per Bjørnar Knudsen til Dagsavisen. Han er rådgiver i KS og representert i Stiftelsen Miljøfyrtårns styre.
Mads B. Nakkerud, seriorrådgiver i Stiftelsen Idébanken, er ikke riktig så positiv:
– I mange norske kommuner trengs det definitivt mer politisk påtrykk. Virksomheter og privatpersoner som forsøker å få i gang noe, får altfor liten drahjelp av sine politikere, sier han til avisen.