tips@fagforbundet.no
Før jul tapte klinikken anbudet om behandling av rusmiddelbrukere, og 82 ansatte stod i fare for å miste jobbene sine.
Nå forhandler imidlertid Askøy Blå Kors med Helse Bergen om en løsning der helseforetaket overtar behandlingsklinikken.
– Stemningen blant de ansatte er en helt annen nå enn hva den har vært den siste tiden, sier tillitsvalgt for Fagforbundet ved klinikken, Lisbeth Strøm, til Askøyværingen.
Hun tar interessen fra Helse Bergen som en anerkjennelse av det fagmiljøet som er bygget opp ved Askøy Blå Kors.
– Vi har et uttalt ønske om å få dette til, og jeg tror vi skal klare å komme til enighet om ikke så alt for lang tid, sier direktør Stener Kvinnesland i Helse Bergen til Bergens Tidende.
Helse Vest utlyste i fjor en anbudskonkurranse på rusomsorg der Askøy Blå Kors ikke vant fram, selv om klinikken har vært i drift siden 1957. Ved siden av faren for å miste jobben, har det vært tungt for de ansatte at den kompetansen som var samlet på klinikken ville bli spredd for alle vinder.
– Selv om mange hadde begynt å søke seg vekk, ønsker de aller, aller fleste å fortsette her ved klinikken, sier Lisbeth Strøm.
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.
Alf Ragnar Olsen