tips@fagforbundet.no
Frp i hovedstaden håper å kunne spare penger på å konkurranseutsette alle brannvesenet oppgaver, bortsett fra enkelte kontroll- og godkjenningsoppdrag, ifølge Dagsavisen.
– Falken kan være like gode på å kjøre bil, holde slange, utføre redningsoppdrag og drive brannstasjon, mener lederen for programkomiteen i Oslo Frp, Henning Holstad. Lørdag la han fram forslaget til prinsipprogram som partiet skal gå til valg på i Oslo.
Offentlig nesten alle steder
I Oslo brann- og redningsetat arbeider i dag 410 personer, mange av dem er organisert i Fagforbundet. Nestleder Geir Mosti er oppgitt, men ikke overrasket over forslaget fra Oslo Frp.
– Ingenting sjokkerer meg når det gjelder dem, sier han til Dagsavisen.
– Brann- og redningsetaten har et veldig stort samfunns- og beredskapsansvar. Dette ønsker ikke Frp lenger å ha styring over. Med forslaget deres sier de jo at de ikke klarer å drive brannvesenet selv, fortsetter han.
Brannsjef Jon Myroldhaug i Oslo sier til avisen at det er politikerne som bestemmer, men at han ikke tror konkurranseutsetting av brannvesenets oppgaver er en særlig god idé.
Ifølge brannsjefen er brannvesenet konkurranseutsatt noen få steder i verden, men at det i all hovedsak er organisert som en offentlig tjeneste.
Betale selv
Oslo Frp mener videre at det ikke er skattebetalerne som skal betale for å slukke branner. I stedet foreslår de at forsikringsselskapene skal ta regningen.
Om du ikke har brannforsikringen i orden, må du med andre ord selv betale for brannslukking av boligen din og andre utrykninger.
I dag må du bare betale for hvis brannvesenet rykker ut ved falsk alarm, og det koster 1500 kroner.
Forsterker psykisk press
Ifølge Geir Mosti vil konkurranse av branntjenesten føre til dårligere arbeidsmiljø, og det vil øke det allerede sterke psykiske presset som brannpersonell har.
– Frp-politikk er å skape usikre arbeidsplasser med dårlig arbeidsmiljø. Offentlig ansatte bør tenke seg om før de stemmer på et parti som vil legge arbeidsplassene deres ut på anbud, sier han til Dagsavisen.
USIKKER FRAMTID: Dersom hjernesvulsten til Lajla Sivlana Hortman begynner å røre på seg igjen, og hun blir hundre prosent ufør, kan det bli smalhans for sykepleieren.
Thomas Sætveit Jensen / TV Klipp
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
Nå må disse forhandlerne belage seg på mekling i kommuneoppgjøret. Fra v: Lizzie Ruud Thorkildsen YS Kommune, Tonje Leborg Akademikerne Kommune, Steffen Handal Unio, Tor Arne Gangsø KS og Mette Nord LO Kommune og Fagforbundet.
Per Flakstad
Vidar Eriksen
Tonje Leborg Akademikerne Kommune, Steffen Handal Unio, Mette Nord LO Kommune og Fagforbundet, Tor Arne Gangsø KS og Lizzie Ruud Thorkildsen YS Kommune (fra v til h) har dagen i dag på å bli enige eller om forhandlingene for de ansatte i kommunene endre i brudd.
Per Flakstad