Fredrikstad selger seg ut i Borg Buss
Til tross for sterke advarsler fra de ansatte, velger Fredrikstad å selge kommunens bussaksjer.
per.flakstad@fagforbundet.no
Saken ble utsatt da formannskapet og bystyret i Fredrikstad behandlet i mai, men onsdag denne uken stemte flertallet ved Høyre, Frp, Venstre og KrF ja til salg da den på nytt ble behandlet i formannskapet.
Aksjesalget blir endelig avgjort i kommunestyremøtet torsdag 16. juni, men hvis ingen fra de borgerlige partiene stemmer mot formannskapsvedtaket, kommer kommunen til å selge sine aksjer i Borg Buss til Nettbuss som eies av NSB.
Arbeiderpartiet, SV og Pensjonistpartiet stemte mot salg.
Redd for miljøprofilen
Fagforbundets hovedtillitsvalgt i Borgbuss, Roger Larsen, er skuffet over vedtaket. Han sier til Fredrikstad Blad at de ansatte kommer til å markere sin uenighet mot salget i forbindelse med kommunestyremøtet neste torsdag.
– Kommunen har vært med på å bygge opp miljøprofilen i Borg Buss. Selskapet var det første i landet som kjørte busser på biogass, med drivstoff som kommer fra det kommunale renovasjonsselskapet Frevar.
Borg Buss eier i dag 50 prosent av Fredrikstad Biogass AS som utvinner metangass til drivstoff fra kloakkslam og matavfall.
– Jeg er redd for at miljøengasjementet vil bli svekket hvis kommunen selger seg ut, sier Larsen.
Han sier at Borg Buss og Nettbuss har omtrent de samme betingelsene for sine ansatte, men frykter likevel tøffere og hardere arbeidsdager for seg og sine kolleger hvis nye eiere krever større inntjening.
LO-leder i Fredrikstad, Tore Leif Gundersen, sier til Fredrikstad Blad at han synes argumentasjonen for å selge seg ut virker tynn.
– Jeg ser ikke noen større økonomisk gevinst ved et salg. Hva inntekten lander på, er uklart, mener han.
Lurt å selge nå
Leif Eriksen fra Frp er nestleder i busselskapets styre. Han mener salg vil være lurt. Han viste i formannskapet til at Borg Buss snart skal konkurrere om nye kontrakter og at utfallet av konkurransen var uviss. Han mente derfor at kommunen som eier ville få best uttelling ved å selge sine aksjer nå.
Nettbuss eier i dag halvparten av aksjene i Borg Buss og har forkjøpsrett på kommunens andel som er 35,5 prosent. De siste 14,5 prosentene eies av Hvaler kommune.