ola.tommeras@fagforbundet.no
Fagforbundets politiske ledelse satt mandag i planleggingsmøte etter fredagens bombeangrep i regjeringskvartalet og massakren på AUFs sommerleir på Utøya.
– Mange av våre medlemmer og tillitsvalgte har barn, nær familie, venner eller bekjente som er berørt, sier nestleder i Fagforbundet, Mette Nord.
Planlegger fortløpende
Mandag gikk med til å planlegge dagene framover i Fagforbundet. I ettermiddag sitter landets fylkesledere og kompetansesentrene i telefonmøte med forbundets ledelse.
– Det er viktig at vi nå står sammen og tar vare på hverandre, ikke minst når navnene på ofrene blir gjort kjent, sier Nord.
Fagforbundets fylkesledere ble i ettermiddag bedt om å koordinere sin innsats med LO og Arbeiderpartiet.
Sterk innsats
En stor del av Fagforbundets medlemmer har vært involvert i redningsarbeid og i oppfølging av ofre og deres familier.
– Medlemmer i både brann- og redningsvesen, helsevesen og offentlig ansatte har gjort en enorm innsats døgnet rundt siden fredag. Både direkte i redningsarbeidet og i administrasjonsapparatet i kommunene. Det har vært nedlagt en fantastisk innsats, berømmer Mette Nord.
– Angrep våre verdier
Det er foreløpig ikke avgjort om eller hvordan tragediene vil endre Fagforbundets deltakelse i valgkampen. 4. august skal Fagforbundets valgkampturné med Åge Aleksandersen starte.
– Vi vurderer fortløpende om turneen skal endres, med andre vinklinger og lignende, sier Mette Nord, og kommer med en veldiog klar oppfordring foran dette valget:
– Bruk stemmeretten. Det er viktigere enn noen gang før.
– Gjerningsmannen har angrepet de demokratiske strukturene, likhets- og frihetsidealene. De samme idealene som Fagforbundet jobber for. Dette er en mann som har tydd til ekstreme handlinger, men vi må ta på alvor at det finnes krefter i samfunnet som deler hans syn, som vil ha et annet Norge. Da er det viktig at vi hegner om våre verdier, sier Mette Nord.
– Svar med det motsatte
– Vi hadde aldri kunnet forestille oss at noe slikt skulle kunne skje her i Norge. Når et slikt angrep skjer må vi svare med det stikk motsatte; med mer åpenhet, mer demokrati og mer samhold, mener hun.
– Det vi har opplevd de siste dagene er hva våre fagforeningskamerater i totalitære regimer opplever nesten daglig.
Torsdag skal arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) drøfte pensjon med de parlamentariske lederne.
Jan-Erik Østlie
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Illustrasjonsfoto.
colourbox.com
Menn tjener stort sett mer enn kvinner. Se hvor mye.
colourbox.com
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet.
Bjørn A. Grimstad