– Dette er fantastisk gledelig, sier bibliotekssjef Vigdis Gjeldstad Jacobsen i Tønsberg og Nøtterøy bibliotek til Fagbladet.
En bibliotekarstilling i 75 prosent er lyst ut, og det er seks søkere til stillingen. Biblioteksjefen regner med at ansettelse vil skje i midten av oktober.
– Det er svært gledelig at bibliotektjenestene ved fengslene nå styrkes. Ekstra gledelig er det at Sem fengsel i Tønsberg får et av de nye fengselsbibliotekene, sier Vigdis Gjelstad Jakobsen.
Sem fengsel med 62 plasser er hovedvaretekstsfengsel i Vestfold. Økte bevilgninger til ABM-utvikling (Statens senter for arkiv, bibliotek og museum) som nå gjør at Tønsberg og Nøtterøy bibliotek kan opprette en helt ny filial ved Sem fengsel. I tillegg blir allerede eksisterende tilbud ved Berg fengsel styrket.
Bøker og kultur
– Vi skal bygge opp et fengselsbibliotek fra grunnen av, og det vil skje i samarbeid med undervisnings- og helsedelen i Sem fengsel. De har ønsker om mer kulturelle og litterære arrangementer og kan tenke seg både skrivekurs og forfattermøter som kan stimulere skolearbeid og leselyst, forteller Gjelstad Jacobsen.
Hun opplyser at den som blir ansatt, vil få fast tilhold ved Sem fengsel. Det vil være en tilknytning til Tønsberg i kollegial sammenheng, og et faglig fellesskap med Berg fengsel som i dag har bibliotekar i halv stilling.
Grunnstammen i biblioteket blir bøker, lydbøker og musikk, i tillegg til sentrale oppslagbøker.
Stort spenn
– Vi må ta høyde for å kunne betjene personer som ikke leser og skriver norsk så godt, og mennesker med lese- og skrivevansker. Ellers er det et stort spenn. Undervisningen på Sem foregår på flere plan fra grunnskole til universitetsnivå. Det blir viktig at biblioteket klarer å matche dette, sier Gjelstad Jacobsen.
Biblioteksjefen forsikrer at Tønsberg og Nøtterøy bibliotek vil stå til rådighet for den nye filialen sin med det den måtte trenge. Det de ikke selv har, kan skaffes til veie gjennom fjernlånetjenesten i Norge.
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
LIKE DAGER: Elev Silje Krane (19) synes praksisen blir for rutinepreget når hun jobber på samme sykehjem i over et år. Her henter hun kaffe til en beboer.
Omar Sejnæs
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Tri Nguyen Dinh
Løsningen ligger ikke i å øke rekrutteringen. Selv om det blir økt behov i enkelte tjenester, skal ikke sektoren bli betydelig større i dag, mener kommisjonen. (Illustrasjonsfoto)
Anita Arntzen
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen