– En fornuftig avgjørelse, sier Roger Heimli, leder i Fagforbundet Hordaland, på fylkeslagets nettside.
De fire pleierne ville ha fast ansettelse eller flere år som vikarer ved Granvin sjukeheim. Tingretten var enig med kvinnene i at Granvin kommune hadde brutt arbeidsmiljøloven, ettersom behovet for vikarer på sykehjemmet var så stort at det ikke lenger kan kalles ekstraordinært, og besluttet at pleierne måtte regnes som fast ansatte.
– Med det fokus det er på deltidsproblematikken, ville det sett merkelig ut å anke en så prinsipiell avgjørelse. Vi er glad på våre medlemmers vegne som har tatt belastningen i denne saken, sier Heimli i en kommentar til kommunens avgjørelse.
KVALITETSARKIVET - KVALITETSHS
70/30
Agnes Bridge Walton
Helsefagarbeiderne i hjemmetjenesten i Oslo gjør samme jobb uansett om de er ansatt i kommunen eller i kommersielle velferdsselskaper. Likevel tjener hjemmehjelpen i kommunen over 100.000 kroner mer i året.
Gorm Kallestad, NTB og Privat
Jonas Fagereng Jacobsen
SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.
Werner Juvik
Nye tider: "Et super-resultat" kaller helsefagarbeider Gina Næss Høyres valgresultat i Trondheim. Samtidig har valgkampen hatt noen uventede konsekvenser. Næss har blant annet funnet mange gode samtalepartnere blant frivillige i andre partier. - Det har utvidet horisonten min. Vi ønsker alle å bidra med noe og er ofte enig i viktige saker. Jeg tror framtida blir å kjempe på tvers av politiske skillelinje for viktige saker.
Ole Martin Wold
Helsefagarbeider Solveig Irene Skjerve er leder av Fagforbundet Fana. Hun frykter dårligere pensjon og mindre jobbsikkerhet dersom arbeidsplassen hennes blir satt ut på anbud.
Paul S. Amundsen