Uenighet om Iplos
Fagforbundet og brukerorganisasjonene frykter for at taushetsplikten brytes hvis Iplos-registreringen blir som direktoratet ønsker.
Fagforbundet, Funksjonshemmedes fellesforbund, Norsk handikapforbund og Norsk pensjonistforbund har siden mai 2007 vært med i ei arbeidsgruppe i Sosial- og helsedirektoratet. Gruppa skulle endre og videreutvikle Iplos (Individbasert pleie- og omsorgsstatistikk).
– Det har vært stor uenighet mellom direktoratet og organisasjonene, og våre synspunkter ble inntil midten av desember ikke alltid tatt med i direktoratet referater fra arbeidsgruppas arbeid, forteller Siri Bøgh, rådgiver i Fagforbundet Seksjon helse og sosial (SHS).
Vil holde diagnoser utenfor
Ett av stridsspørsmålene har vært om brukernes diagnose skal registreres. Direktoratet ønsker en registrering, mens organisasjonene mener dette kan få en rekke uheldige konsekvenser, blant annet en svekkelse av taushetsplikten.
– Hensynet til pasientens rettsvern tilsier at diagnosene holdes utenfor Iplos-registeret, sier Bøgh som har deltatt i direktporatets arbeidsgruppe.
Mener pasienten bør avgjøre selv
Fagforbundet er heller ikke enig med direktoratet om hvordan man bør håndtere uenigheter mellom tjenestemottaker og fagpersonell om hva som skal registreres.
– Vi mener pasientens rett til samtykke best ivaretas ved at det er de selv som avgjør hvilke opplysninger som er relevant, sier Kjellfrid Blakstad, leder i SHS. Hun mener ansatte i pleie og omsorg vil bli stilt overfor vanskelige faglige og etiske dilemmaer dersom de må registrere opplysninger mot den enkelte brukers vilje.
KVALITETSARKIVET - KVALITETSHS