Fagforbundet har vært i forhandlinger med KS og blitt enige om at de ansatte i det kommunalt eide renovasjonsfirmaet Retura kan iverksette en betinget sympatiaksjon.
– Det innebærer at våre medlemmer skal utføre sitt vanlige arbeid i Retura, men ikke hente søppel i Sentrum Røntgeninstitutt fra første dag etter påske, sier rådgiver Unni Rasmussen i Fagforbundets forhandlingsenhet til Fagbladet.
Sykehus boikotter
Hun opplyser at Fagforbundet også er i forhandling med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter som omfatter helseforetakene om at de store sykehusene i hovedstadsområdet ikke skal henvise pasienter til Sentrum Røntgen. Det kan også komme på tale å iversette sympatiaksjoner.
I Stavanger vil Fagforbundet vurdere muligheten for å sette i verk sympatiaksjon ved Berentzen Vaskeri, for å legge press på eierne av Sentrum Røntgeninstitutt.
Fanemarkering
LO i Trondheim arrangerer fanemarkering ved Sentrum Røntgeninstitutt i Kjøpmannsgata 17 torsdag 13. mars fra klokken 12.00 til 12.30.
LO og Fagforbundet oppfordrer fagforeninger og tillitsvalgte til å vise solidaritet med de streikende ved å møte opp til fanemarkeringen for å støtte kravet om å få etablert en tariffavtale i virksomheten.
Streik for minimumslønn og AFP
Fagorganiserte i Fagforbundet ved Sentrum Røntgeninstitutt AS er nå i streik for å få etablert en tariffavtale. De streiker for å sikre Fagforbundets medlemmer minimum det som tilsvarer minstelønnssatser i sammenlignbare områder. De streiker mot uønskede individuelle bonusordninger. De streiker for å få muligheten til å gå av med avtalefestet pensjon (AFP).
LO i Trondheim understreker at en tariffavtale er en av de viktigste pilarer i samfunnet som motvirker polarisering og som fremmer trygghet og likebehandlingsprinsippet mellom folk. Det er 101 år siden at den første landsomfattende overenskomsten ble forhandlet fram i Norge. Det skal være en selvfølge i dag at partsforholdet som regulerer lønn- og arbeidsvilkår er regulert i kollektive tariffavtaler.
– Vi gir de streikende full støtte og oppfordrer samtidig eierne til å inngå en tariffavtale snarest, heter det i en pressemelding fra LO i Trondheim. På sine hjemmesider oppfordrer de fagorganiserte i byen å stille som streikevakter en økt eller to.
For nærmere informasjon: Kristin Sæther, leder av streikekomiteen i Fagforbundet, tlf 977 37 708
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik
VAKSINERT: De ansatte på Haukeland sykehus i Bergen var blant de første som fikk tilbud om koronavaksine på jobb. Dette bildet er fra første runde i 2021.
Marit Hommedal / NTB