Røykdykker fikk ikke gjeldsforsikring
Kjetil Østlie hadde kjøpt seg hus, og ville tegne gjeldsforsikring og livsforsikring. Men Terra forsikring sa nei. Begrunnelsen var at Kjetil er røykdykker.
Etter at Fagforbundet og Norsk brannmannsforum tok opp saken, ble Kjetil likevel tilbudt en forsikring. Men til dobbel pris!
Kjetil Østlie gikk til sin bank, som var Eidsberg Sparebank i Mysen, da han ønsket forsikring. Alt gikk bra, helt til han skulle oppgi yrke. Det er Terra forsikring som selger gjeldsforsikring/livsforsikring gjennom Genworth Financial, og det sistnevnte selskapet syns røykdykkere hadde et yrke som gjorde det for risikofylt å tegne forsikring.
Dette bekreftet selskapet da varabrannsjef Vidar J. Husa i Eidsberg tok opp saken på telefon.
– Fullstendig uakseptabelt, sier styremedlem i Norsk brannmannsforum og medlem i Fagforbundets arbeidsgruppe brann, Bjørnar Aronsen.
Samtidig kan han berolige andre røykdykkere med at dette ikke er vanlig praksis hos andre forsikringsselskaper.
– Vi har tatt en sjekkerunde, og alle vi har kontaktet sier at røykdykkere gjerne må tegne gjelds- og livsforsikring på vanlige vilkår hos dem, sier han.
KVALITETSARKIVET - KVALITETSST