– Jeg er betinget fornøyd, sier Ole Roger Berg som er lederi Fagforbundet Buss og Sporveisbetjeningens Forening i Trondheim.
Trepartsamarbeid
Han er glad for at fylkestinget med 20 mot 17 stemmer gikk inn for å kjøpe 80 prosent av Team Trafikk, etter at fylkeskommunen brøt forhandlingene om å kjøpe hele selskapet på grunn av høy pris. Det er antydet at prisen denne gangen vil ligge på rundt 50 millioner kroner, noe som tilsvarer det fylkeskommunen var villig til å gi før forhandlingene ble brutt.
I tillegg inneholder vedtaket et nytt punkt om trepartsamarbeid, og Ole Roger Berg tror dette kommer til å bli viktig.
– Nå får vi direkte innflytelse, sammen med ledelsen og fylkeskommunens representanter. Det betyr at vi kan bidra til å utvikle den offentlige delen av kollektivtilbudet på en god måte. Her ser vi fra til et konstruktivt samarbeid, sier han.
Anbud
Representanten fra partiet Rødt fremmet forslag om å droppe konkurranseutsettingen av deler av busstilbudet. Forslaget fikk seks stemmer (Rødt, SV og to utbrytere fra Ap), og ble dermed nedstemt.
Det betyr at noen bussruter skal settes ut på anbud, men vedtaket inneholder ingen konkrete formuleringer om hvor mange ruter det vil bli snakk om, og heller ikke noe konkret om når dette skal skje.
– For oss blir det viktig å bruke de mulighetene vi har i trepartsamarbeidet slik at antall ruter som konkurranseutsettes blir færrest mulig, og samtidig arbeide for å dra dette ut i tid, slik at vi i mellomtiden kan utvikle det offentlige tilbudet til å bli best mulig, sier Berg.
- Har gitt resultater
Han hadde ønsket seg et heleide fylkeskommunalt busselskap, slik at både eierskap og driftsansvar lå på de samme hendene. Han mener dette hadde gitt det beste kollektivtilbudet i Trondheimsregionen.
I forhold til utgangspunktet fra fylket, der det blant annet ikke var lagt opp til noe trepartsamarbeid, mener han dagens vedtak er noe det går an å bygge videre på.
Bussene i Trondheim sto stille fra klokka 9.30 til klokka 13.30 i dag. Tidligere i uka syklet åtte bussjåfører fra Trondheim til Oslo med bønn om hjelp fra regjeringen og Arbeiderpartiet sentralt.
– Jeg vil tro at aksjonene våre og arbeidet i foreningen og i hele fagbevegelsen har hatt betydning for at vi får et resultatet som vi er betinget fornøyd med.
– Selv om vi skulle ønsket oss at arbeidet hadde betydd enda mer, sier Ole Roger Berg.
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik
VAKSINERT: De ansatte på Haukeland sykehus i Bergen var blant de første som fikk tilbud om koronavaksine på jobb. Dette bildet er fra første runde i 2021.
Marit Hommedal / NTB
SETTER GRENSER: Nora Berntzen synes «quiet quitting» fortjener en bedre diskusjon i Norge.
Ida Bing