Fagforbundet har sammen med Forbundet for kommunekasserere (NKK) satt i gang et arbeid for å utvikle en master i kommunal finansforvaltning (MOFF). Økonomistudiet har en ramme på 1,1 millioner kroner. Målet er å bygge opp et godt faglig tilbud i kommuneregnskap, med studiestart høsten 2009.
Fagforbundet har bevilget 400.000 kroner for inneværende år og 700.000 til neste år, opplyser administrativ leder Fredrik Hellstrøm i Fagforbundets Seksjon kontor og administrasjon (SKA) til Fagbladet.
Motstå privatiseringspress
Hellstrøm framholder at det lenge har vært diskusjon om kommunalt regnskap skal føres på samme måte som privat regnskapsførsel. Fagforbundet mener det vil øke privatiseringspresset, og forbundet og ønsker å skape en gruppe av fagutdannede som kan forsvare det kommunale regnskapssystemet.
Professor Bjarne Jenssen ved Høgskolen på Lillehammer vil undervise på masterstudiet, i tillegg til økonom fra NKK og lærerkrefter ved Høgskolen i Hedmark.
Skikkelig kvalitetsstempel
– Vi satser på høy kvalitet på denne økonomiutdanningen, sier Arnfinn Ihle, kommunekasserer i Fitjar kommune og styremedlem i SKA. I første omgang er det snakk om å få i stand et deltidsstudium. I lengre perspektiv tenker vi oss et heltidsstudium, sier Ihle.
Målgruppen for studiet er i utgangspunktet fylkeskasserere, kommunekasserere og ansatte ved kemnerkontor.
– Etter hvert kan dette også bli aktuelt for institusjonsledere, etatssjefer, rådmenn og andre på ledernivå som skal lage budsjett og lese regnskap, sier Ihle.
Han understreker at det er et stort behov for utdanning. Etter at kommunalhøgskolen ble lagt ned, er det i dag ingen kompetansegivende utdanning på området.
– Kommende kommunekasserere får opplæring i resultatregnskap og kurs på selve arbeidsplassen. Fagforbundet mener det ikke er godt nok. Derfor har vi inngått dette samarbeidet med Høgskolen på Rena og NKK, sier Arnfinn Ihle.
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.
Alf Ragnar Olsen