Viktige saker det strides om inkluderer den offentlige tjenestepensjonen, sykehusorganiseringen, oljeboring i Lofoten samt tjenestedirektivet. I alle disse sakene ønsker Arbeiderpartiet minst mulig støy. Spesielt siden det er valgår i år.
Rammer i solar plexus
Tjenestedirektivet kan sprette opp som troll i esken under kongressen. Svært mange forslag til arbeidsprogrammet foreslår å avvise direktivet. Men tilsynelatende var saken død, etter at alle EU- og EØS-parlamentene, inkludert det norske Stortinget, godkjente direktivet.
Nylig bestemte Island seg for å utsette behandlingen av saken i påvente av valget der. Dermed er ikke tjenestedirektivet opp og avgjort likevel, slik det kunne late til. Et eventuelt nei til direktivet fra LO-kongressen kan bety at saken kommer opp til ny behandling på Stortinget. Det vil i så fall ramme regjeringen i solar plexus.
Privat mot offentlig
Oljeboringen i nord, og spesielt i Lofoten og Vesterålen, seiler opp som kanskje den hardeste konfrontasjonen mellom privat og offentlig sektor i LO. Der Fagforbundet og sannsynligvis Norsk Tjenestemannslag ønsker at miljøhensyn skal settes i forsetet, ønsker Fellesforbundet og trolig Industri Energi at LO-kongressen åpner for oljeboring i nord.
Både Sosialistisk Venstreparti, Senterpartiet og AUF er mot oljeboring i Lofoten og Vesterålen. I Arbeiderpartiet er det derimot mange som ønsker utvinning. Saken står dermed og vipper. LO-kongressens syn kan være avgjørende for utfallet i regjeringen.
En pensjon å leve av
Kongressens største maktfaktor er Fagforbundet, som stiller med rundt en tredel av delegatene. Forbundet ønsker å trygge sine medlemmers pensjon. I mange tilfeller er medlemmene kommunalt ansatte kvinner med lav lønn og deltidsjobb.
Fagforbundet krever at personer i tjue prosent stilling skal få rett til tjenestepensjon. Ikke som i dag at de må jobbe fjorten timer i uka i minst tre måneder.
Fagforbundet er også mot en ensidig og automatisk levealdersjustering. Et forslag om dette har blitt avvist av LO-sekretariatet. Her vil det bli kamp. Mange har en interesse av å kjøre fram tjenestepensjonen under kongressen.
Gedigen arbeidsseier
Når det gjelder organiseringen av sykehusene, anser Fagforbundet at de har vunnet en gedigen arbeidsseier. Fagforbundet har lenge vært blant de sterkeste kritikerne av dagens foretaksmodell, den innsatsstyrte finansieringen og de nye regnskapsprinsippene tilpasset i næringslivet.
Den store uenigheten handler nå om sykehus skal ha en sterk politisk styring. Dersom dette går gjennom i kongressen, vil LO sannsynligvis måtte jobbe for at foretaksmodellen i sin nåværende form må avskaffes. Hvordan sykehusene alternativt skal organiseres, er likevel uklart.
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik
VAKSINERT: De ansatte på Haukeland sykehus i Bergen var blant de første som fikk tilbud om koronavaksine på jobb. Dette bildet er fra første runde i 2021.
Marit Hommedal / NTB