Kommuneoppgjøret i havn i Tyskland
Som ventet ble partene i det tyske kommuneoppgjøret enige lørdag kveld, sju uker etter forhandlingsstart.
(Berlin): Etter at den store meklingskommisjonen, der også fagforbundet Ver.di og arbeidsgiversammenslutningen VKA er representert, torsdag ettermiddag la fram et enstemmig forslag til ny tariffavtale for offentlig sektor, gjensto bare sandpåstrøing da partene kom sammen på ny lørdag. Trodde man.
Forhandlingsmøtet i Potsdam lørdag forløp nemlig ikke så greit som mange hadde trodd, og først sent lørdag kveld kom man omsider fram til enighet.
Uenigheten dreide seg ikke om penger. Partene var kommet til at 2,3 prosent lønnsøkning over 26 måneder kunne aksepteres, selv om det ikke er et resultat som vil utløse noen jubelstorm, som Ver.di-leder Frank Bsirske uttalte lørdag kveld.
Vanskeligheten besto i å finne enighet om førtidspensjonsordningen, og om jobbgarantier for ungdom etter avsluttet utdannelse. Her ble det filt mye, men omsider kom man fram til visse bedringer i dagens avtaler sett med de fagorganisertes øyne. Det dreier seg blant annet om bedre muligheter til å ta førtidspensjon fra fylte 60 år. I tillegg ble det enighet om en bestemmelse som garanterer jobb i minimum 12 måneder for all ungdom som avslutter en yrkesutdannelse med minimum «tilfredsstillende» resultat.