per.flakstad@fagforbundet.no
Partene er enige om et generelt tillegg for alle på 1,25 kroner i timen.
Det betyr at timesatsene nå ser slik ut:
– Frisør uten svennebrev, 127 kroner.
– Frisør med svennebrev og 0 til 5 års ansiennitet, 140 kroner.
– Fem til ti års ansiennitet, 142 kroner.
– Over ti års ansiennitet, 149 kroner.
Ubekvemstillegget blir regulert av prisstigningen, og det blir ingen endring i tidspunktet for når frisørene skal ha ubekvemstillegg, selv om arbeidsgiverne i utgangspunktet ønsket å svekke avtalen på dette punktet.
Det er også enighet om 14 dagers betalt pappaerm.
- Det var en tøff mekling, sier forhandlingsleder Stein Guldbrandsen. - Dette er ikke noe godt oppgjør, men vi aksepterer og anbefaler det, fortsetter han.
Forhandlingsutvalget har mot én stemme anbefalt Riksmeklerens forslag, og det går nå til uravstemning blant forbundets frisørmedlemmer.
Last ned: Meklingforslaget i sin helhet
FLYTTE: Anne-Lise Vang er ein av 100 som bur i Trikkebyen i Bergen. Ei rettssak kan føre til at alle må flytte får heimane sine.
Eivind Senneset
Frøydis Falch Urbye
VIL HA FLERE FOLK: Barne- og ungdomsarbeider Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Colourbox.com
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
Andreas Roksvåg