ola.tommeras@fagforbundet.no
– Vi forventer en fast ansettelse når den midlertidige kontrakten med Adecco går ut.
Det sier teknisk sjef i Asker, Kari Ekerholt, som nå krever en skriftlig bekreftelse fra Ragn-Sells om at renovatørene skal bli fast ansatt.
Satt klare krav
I anbudsvilkårene står det spesifisert at lønns- og arbeidsvilkår ikke skal være dårligere enn landsomfattende tariffavtale, eller det som er normalt for sted og yrke.
Asker kommune har de siste ukene hatt mange møter med Ragn-Sells for å få tjenesten til å fungere. Etter at Fagforbundet informerte om midlertidige kontrakter og misnøye blant renovatørene, var det duket for en ny runde.
– Nå avventer vi en skriftlig tilbakemelding. Vi har blitt tilbudt innsyn i avtalene, og vil si ja til det dersom vi ikke er fornøyd, opplyser hun.
– Mulig med færre
Teknisk sjef er klar over at Ragn-Sells drifter med færre ansatte enn Veolia, som betjente renovasjonen i Asker inntil 1. november.
– Ragn-Sells mente det var mulig å endre rutene, slik at det ble behov for færre ansatte. Vi så heller ikke det som noen umulighet. Enkelte av rutene ble gjort i løpet av veldig korte dager før, opplyser hun.
Ekerholt påpeker også at det er forskjell i arbeidsbelastningen for de som jobber med papir, plast og restavfall.
– Det kan være at de som har veldig lange dager jobber med nettopp papir og plast.
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Colourbox.com
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet.
Bjørn A. Grimstad