Advarer mot sykehjemskonkurranse
Tirsdag vedtok byrådet i Oslo å konkurranseutsette Manglerudhjemmet og Uranienborghjemmet. Sykehjemsetatens fagforening advarer sterkt mot utviklingen.
per.flakstad@fagforbundet.no
– Oslo kommune er i gang med å avvikle store deler av sin kommunale drift, sa nestleder i fagforeningen, Per Egil Johansen, til fagbladet.no da planene ble kjent i juni.
For første gang på flere år skal kommunale sykehjem ut på anbud. Med dette har byrådet startet på planene om at til sammen ni sykehjem skal konkurransesutsettes de to neste årene. I tillegg til Manglerudhjemmet og Uranienborghjemmet, skal ytterligere to sykehjem ut på anbud i høst. I løpet av 2013 skal nye fire sykehjem konkurranseutsettes.
I tillegg har byrådet tidligere vedtatt at driften på Ammerudlunden nok en gang skal ut på anbud.
– I 2014 kan vi ha flere kommersielle enn kommunalt drevne sykehjem i Oslo, sa Johansen i juni.
I en pressemelding advarer sykehjemsetatens fagforening sterkt mot utviklingen: Kommunal drift bygges stadig ned, kommunen har ansvar for stadig færre oppgaver. Dette har ført til kutt i stadig flere støttefunksjoner redusert bemanning. Hvis byrådet mener at kvaliteten på sykehjemstilbudet ikke er god nok, og derfor vil ha inn private krefter, må det være en etterlengtet innrømmelse. Det er jo byrådets politikk som er gjennomført i Oslo, skriver fagforeningen i sin pressemelding.
Per Egil Johansen er sterkt kritisk til byrådets påstand om at det vil heve kvaliteten på pleie- og omsorgstjenester når private overtar driften av sykehjemmene.
– Oslo har holdt på med å konkurranseutsette sykehjem i over ti år. I løpet av disse årene er det ikke gjennomført en eneste evaluering og ikke laget en eneste rapport. Det er derfor vanskelig å skjønne hva de bygger påstanden på, sa han i juni.
Johansen trakk også fram en undersøkelse i Sverige som viste at privat drift verken ga bedre kvalitet eller billigere drift.