tips@fagforbundet.no
Det går fram av en fersk dom i Arbeidsretten.
Nektet å betale sykelønn
Bakgrunnen er en sak hvor et medlem i Fagforbundet var blitt syk mens hun var i utdanningspermisjon. Etter råd fra KS nektet kommunene å utbetale full sykelønn fra det tidspunktet hun skulle vært tilbake i full stilling.
Kommunen og KS mente at hun ikke hadde rett til sykelønn etter endt permisjon fordi hun ikke hadde møtt opp på jobb når permisjonen utløp.
Full seier
Saken gjaldt hovedtariffavtalen paragraf åtte og bestemmelsene om sykelønn. KS mente fysisk gjeninntreden på arbeidsplassen etter endt permisjon var en forutsetning for sykelønn. Arbeidsgiverorganisasjonen henviste til sykelønnsbestemmelsene i folketrygdloven.
Fagforbundet og LO mente derimot at en arbeidstaker som skal tilbake til sin tidligere stilling etter endt permisjon, har krav på lønn som om sykdommen ikke hadde inntrådt.
Fagforbundet fikk fullt gjennomslag. Dette gjelder både ved hel og delvis permisjon, og uavhengig av om permisjonen er med eller uten lønn.
Viktig for medlemmene
– Dette er en viktig avklaring som har stor betydning for mange av våre medlemmer i kommunene, sier forbundsadvokat Anne-Gry Rønning-Aaby, som har ført saken for Fagforbundet.
Fagforbundet Delta førte en parallell sak mot KS, og fikk tilsvarende resultat for sitt medlem.
Ingun A. Mæhlum
Per Flakstad
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
KABAL: Stillingene Drammen kommune har utlyst har flere ulike stillingsprosenter.
Vidar Eriksen