tips@fagforbundet.no
Lederen for Fagforbundets Seksjon samferdsel og teknisk troppet opp utenfor Direktoratet for nødkommunikasjon i går, der det var tillyst krisemøte på grunn av kritikken mot det nye nødnettet, en av regjeringens storsatsinger for bedret samfunnssikkerhet.
– Våre folk har opplevd at de får gjennomslag internt, men så stopper det opp. Folk som har vært ute med kritikk, opplever å få munnkurv og at det blir sanksjonert mot dem, sier Stein Guldbrandsen til Dagbladet.
Han ønsker ikke å opplyse om det er direktoratet eller brannsjefene som har gitt munnkurv,
Har ikke gitt munnkurv
Både brannsjefen i Asker og Bærum, Anne Hjort, og direktør Tor Helge Lyngstøl avviser at de har gitt ansatte og tillitsvalgte munnkurv.
– Hos oss, som i de fleste andre virksomheter, kan alle få uttale seg om fakta. Men vurderinger er det daglig leder, altså jeg, som uttaler meg om, sier Hjort til Dagbladet.
– Vi har ikke gitt noen munnkurv, og kommer heller ikke til å gjøre det, sier Lyngstøl til samme avis.
Tar problemene på alvor
Det er særlig røydykkernes problemer med å bruke nødnettet innendørs som har bekymret brannpersonell. Fordi utstyret virker dårlig inne i bygninger, har røykdykkere i stedet brukt det gamle UHF-sambandet.
Direktør Tor Helge Lyngstøl sier til Dagbladet at han tar kritikken om nødnettets begrensninger innendørs på alvor.
SKIDE GODT: Lillestrøm kommune kuttet kraftig i dopapirutgiftene og sparte renholderne mye jobb ved å bli smartere til å telle papirmetere.
Stockthings/Colourbox
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
FOREBYGGER: Harald Elgsaas gjør ren en skorstein i Krsitiansund. Fra om med nå heter han og hans kolleger brannforebyggere.
Kathrine Geard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Lill Sverresdatter Larsen
Nanna Aanes Wolden
Billedtekst: – Jeg er fornøyd med at ambulansearbeidere står på lista over dem som skal prioriteres for å få vaksine. Men renholdere og portører bør nok også i enkelte tilfeller stå i første rekke for å få vaksine, mener Iren Luther.
Birgit Dannenberg