monica.schanche@fagforbundet.no
De fleste kursdeltakerne arbeider i førstelinjen på Nav-kontor, på servicekontor eller i annen kommunal tjeneste der de veileder innbyggerne.
– Dette er et nyttig studium for alle som jobber med mennesker. Folk fra forskjellige yrker kan møtes og reflektere over hvordan de kan kommunisere med andre, sier Bente Storfjell, som har utviklet kurset sammen med Anne-Lise Varfjell. De to har erfaring og utdanning i pedagogikk og veiledning, og er forelesere på kurset.
Bli selvhjulpen
– Tillitsvalgte har god nytte av å skolere seg og lytte. Ikke gi råd med en gang, men gi den andre kompetanse gjennom å finne egne svar.
– Hvis du opptrer som oraklet i Delfi, gjør du den andre avhengig. I stedet kan vi hjelpe folk å finne fram til den informasjonen som fins. Det er å gjøre folk selvhjulpne, sier Anne-Lise Varfjell.
Fire samlinger
Studiet er et samarbeid mellom Fagakademiet og Fagforbundets seksjon kontor og administrasjon, og gir 15 studiepoeng til dem som velger å ta eksamen. Faglig ansvarlig er Høgskolen i Vestfold.
Studiet består av forelesninger, praktiske øvelser, gruppearbeid og refleksjon rundt egne erfaringer. Opptakskrav er generell studiekompetanse og minst fem års yrkespraksis. Realkompetanse kan også vurderes for søkere over 25 år.
– Dette er et prosesskurs med fire samlinger, som avsluttes i februar. Det de lærer her, kan deltakerne forhåpentligvis bruke direkte i jobben sin underveis, sier Bente Storfjell.
Lokale varianter
Anne-Lise Varfjell og Bente Storfjell jobber i Fagakademiet i region nord, men holder kurs over hele landet.
Nylig foreleste de i veiledningsmetodikk i regi av Fagforbundet Finmark.
I samarbeid med Bergen kommune har de utviklet en variant kalt «Veiledning og vurdering» for ansatte som veileder lærlinger. Bergen kommune har lærlinger i 18 forskjellige fag, og ingen får ta imot lærlinger uten at de har gjennomgått dette kurset.
USIKKER FRAMTID: Dersom hjernesvulsten til Lajla Sivlana Hortman begynner å røre på seg igjen, og hun blir hundre prosent ufør, kan det bli smalhans for sykepleieren.
Thomas Sætveit Jensen / TV Klipp
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
Nå må disse forhandlerne belage seg på mekling i kommuneoppgjøret. Fra v: Lizzie Ruud Thorkildsen YS Kommune, Tonje Leborg Akademikerne Kommune, Steffen Handal Unio, Tor Arne Gangsø KS og Mette Nord LO Kommune og Fagforbundet.
Per Flakstad
Vidar Eriksen
Tonje Leborg Akademikerne Kommune, Steffen Handal Unio, Mette Nord LO Kommune og Fagforbundet, Tor Arne Gangsø KS og Lizzie Ruud Thorkildsen YS Kommune (fra v til h) har dagen i dag på å bli enige eller om forhandlingene for de ansatte i kommunene endre i brudd.
Per Flakstad