YS slutter opp om 6-timersdagen
YS går nå inn for seks timers arbeidsdag for småbarnsforeldre. Nestleder i Fagforbundet, Mette Nord, er glad for beslutningen.
monica.schanche@fagforbundet.no
– LO og Fagforbundet har hatt 6-timersdagen på dagsorden i mange år. 6-timersdagen er en glimrende måte å fordele arbeid og fritid på, også i et forbruks- og miljøperspektiv, sier Nord.
Fremmer heltid
– Dette er et forslag som vi tror vil føre til at kvinner i mye større grad holder seg i heltidsstillinger, samtidig som vi unngår at fedrene jobber for mye overtid, sier Hege Herø, fagansvarlig for likestillingspolitikk i YS.
Tidsklemma
Herø peker på tall som viser at så mange som fire av ti kvinner jobber deltid, mens bare en av ti menn gjør det samme. Tidsklemma er en like viktig årsak til deltid som sykdom, viser undersøkelser YS har gjort.
Ønsker flere forsøk
Mens YS vil begrense 6-timersdagen til foreldre med barn fra ett til tre år, har Fagforbundet et videre perspektiv, presiserer Mette Nord.
Hun sitter selv i Fagforbundets arbeidsgruppe, som behandler forslag til LO-kongressen i mai 2013. Fagforbundet vil der foreslå flere forsøk med 6-timersdag.
Med full lønn
”LO vil videreføre og utvide forsøksordninger med redusert arbeidstid, slik som 6-timersdag med full lønnskompensasjon i flere bransjer og sektorer. Disse må ha en tilstrekkelig lengde, slik at vi kan bygge videre på de erfaringer som er gjort”, heter det i forslaget fra Fagforbundet til LO-kongressen.
”LO mener 6-timersdag vil ha en positiv innvirkning på sykefravær og uføretrygding i yrker med stor belastning. Forsøk med redusert arbeidstid vil også bidra positivt i arbeidet med hele stillinger”, står det også i forslaget.