Hvem blir årets beste arbeidsgiver?
Fagforbundet påskjønner helseforetak som drar de ansatte med i utviklingsarbeidet.
Fagforbundets sykehuskonferanse, Sykehus i endring, vil rette oppmerksomheten mot det positive utviklingsarbeidet som foregår ved mange av landets sykehus.
– Vi ønsker å fokusere på sykehus og avdelinger som legger til rette for medinnflytelse, bedre arbeidsmiljø og høyere kvalitet på tjenestetilbudet, sier Inger Åfoss, leder for Fagforbundets sykehuskontor.
Medarbeiderinnflytelse
Fagforbundet inviterer fagforeningene i helseforetakene, fylkeskretser, seksjonsstyrer og regionale koordineringsledd til å foreslå kandidater til årets beste arbeidsgiver i sykehus.
Ett kriterium for å få prisen er at arbeidsgiver tilrettelegger for arbeid som forbedrer arbeidsmiljøet, effektiviteten og kvaliteten på tjenestetilbud gjennom medinnflytelse og medbestemmelse fra de ansatte.
– I årets utvelgelse av arbeidsgiverprisen vil det bli lagt vekt på om arbeidsgiveren arbeider i tråd med Samarbeidsavtalen mellom Spekter og Fagforbundet. Fagforbundet ønsker å se resultater fra arbeidsgivere som lykkes i arbeidet med å redusere deltid og øke antall hele faste stillinger, samt øke antall lærlingplasser, sier hun.
Fristen for å foreslå kandidater er 25. januar.
Stor konferanse
Jan Davidsen leder Fagforbundets politiske styringsgruppe for sykehusarbeid, som også utgjør juryen som skal vurdere kandidatene til årets pris. Vinneren blir kåret på Sykehuskonferansen i månedsskiftet februar/mars.
På konferansen ventes Fagforbundets tillitsvalgte i regionale og lokale helseforetak, samt politiske representanter fra fylkene. Helse- og omsorgsminister Anne-Grethe Strøm-Erichsen og representanter fra Stortingets helse- og omsorgskomité vil delta. Viseadministrerende direktør i arbeidsgiverforeningen Spekter, Anne-Kari Bratten, vil innlede om endringer i sykehus og fremtidige personalbehov, og Bjarne Jensen, professor i økonomi, vil foredra om sykehusøkonomi og «Juks med tall om norske helseutgifter».