monica.schanche@fagforbundet.no
Eirik Martens Svensen har permisjon fra plan- og bygningsetaten i Kristiansand kommune for å være prosjektleder for Framtidens bydel. Han syns det er spennende å se litt inn i glasskula.
– Vi vet ikke så mye om framtida, men prosjektet bygger på det vi ser rundt oss. Det blir våtere, høyere temperaturer og mer ekstremvær. Hvor vi bygger og hvordan vi bygger, må vi tenke mer igjennom, sier Svensen.
Kristiansand kommune har fått godkjent Møllestua barnehage som pilotprosjekt for Framtidens byer av Miljøverndepartementet. Neste steg er en hel bydel som pilot for hvordan bydeler bør utformes i framtida.
Godt å leve i for alle
Mens staten legger vekt på klima i prosjektet Framtidens byer, har Kristiansand kommune også egne kriterier for en bærekraftig bydel:
– I tillegg har vi lagt inn temaer som er viktige for oss: «Bydel er godt å leve i». Det er en samlekategori for å løse utfordringer i forbindelse med eldrebølgen. Det vil si å legge til rette for universell utforming og velferdsteknologi. Videre legger vi vekt på kriterier som kriminalitetsforebygging og mangfold, opplyser Svensen.
Lokale arbeidsplasser
Et viktig tema er også å fokusere på bydelen som drivkraft for næring og utvikling av nye produkter og løsninger, innovasjon og lokal verdiskapning. Det vil si å skape arbeidsplasser lokalt og regionalt, sier Svensen, som blant annet ser for seg utvikling av miljøvennlig bygningsmateriale og et sterkt teknologimiljø på Sørlandet.
Kommunen har valgt ut tre utbyggingsgrupper som skal utvikle hvert sitt utbyggingsområde, og konkurrere om å bli Framtidens bydel.
– De tre tilbyderne hadde frist til å levere forslag 1. april. Fram til 1. juni vil en jury vurdere forslagene, og vi har forhåpentlig tatt en avgjørelse før sommeren, sier prosjektlederen.
1 million alderspensjonister, 364.000 uføretrygdede og flere andre grupper skal få økt trygd.
Colourbox.com
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik