TRUER: Fagforbundet Teologene truer med rettsak for å få orden på arbeidstiden.
Jøran Grønstad
joran.gronstad@lomedia.no
Prestene har i dag ingen arbeidsplan som definerer når de er på jobb og hvor mange timer i uka de skal arbeide. Slik vil de ikke lenger ha det.
Presteforeningen og Fagforbundet Teologene har gjennom vinteren og våren vært i samtaler med sin motpart på arbeidsgiversiden, kirkeavdelingen i Kulturdepartementet, men konflikten er fortsatt ikke løst, skriver Vårt Land.
Ender i retten?
– Alt tyder på at hvis ikke regjeringen endrer posisjon, ender dette i Arbeidsretten. Det er et nederlag at et århundrelangt arbeidsforhold mellom prester og stat skal bli avrundet med en rettssak om arbeidstid, sier leder i arbeidstakerorganisasjonen Unio, som representerer Den norske kirkes presteforening, Anders Folkestad til Vårt Land.
– Krevende jobb
Martin Enstad, leder i Presteforeningen, mener rammeverket for å få til den avtalen prestene ønsker seg allerede finnes gjennom arbeidsmiljøloven og hovedtariffavtalen i dag.
– Vi ønsker oss ikke ni-til-fire-prester, men det er viktig for oss å få en ramme rundt arbeidstiden vår slik at vi kan vite når jobben er gjort. Å være prest er en krevende jobb der menneskelige relasjoner er viktig, derfor må presten ha tid til å hvile slik at man har overskudd når man er på jobb. Dette er viktig både for vernet av presten og for rekruttering i framtiden, sier Enstad.
– Har selvstendighet
Ekspedisjonssjef ved kirkeavdelingen i Kulturdepartementet, Torbjørn Backer Hjorthaug, sier de er opptatt av ordnede arbeidsforhold.
– Vi er selvfølgelig opptatt av ordnede arbeidsforhold, men vi mener at ordninger som regulerer prestetjenesten må ta hensyn til presteyrkets egenart. På grunn av denne har prestene hatt stor selvstendighet i hvordan de planlegger og legger opp sine arbeidsdager, sier han.
– Alle frisører blir til slutt psykologer også, sier Golandam Mirshahi.
Vanja Krøvel
REFSER: – Først og fremst er det Ap som må ta seg inn over seg at så mange LO-medlemmer ikke ser på oss som det naturlige valget, sier Trond Giske.
Ole Martin Wold
Illustrasjonsbilde
Leif Martin Kirknes
Ønsker debatt: Forfatter Olaug Nilssen ønsker seg at fagfolk kommer på banen og diskuterer problematikken rundt seksualitet og sterkt utviklingshemmede.
Eivind Senneset
Werner Juvik
ENDRET ORGANISERING: – Vi har vært for dårlig organisert og for dårlig på å hevde oss, sier Julianne Schönen (t.h.), sammen med Christina Marie Andersen og papillonen Tussi.
Kristin Svorte