ingeborg.rangul@fagforbundet.no
For Fagforbundet er det viktig at ansatte i private barnehager skal ha lønns,- pensjons- og arbeidsvilkår på lik linje med ansatte i kommunale barnehager. Forbundet krever et generelt tillegg på minst 12.000 kroner til alle i tråd med resultatet i kommuneoppgjøret.
I tillegg krever forbundet blant annet en heving av minstelønnssatsene, heving av tillegg for lørdags- og søndagsarbeid til 50 kroner i timen, og økning i satsene for tilleggs- eller videreutdanning.
Full stilling
Et annet viktig krav er at de ansatte som hovedregel tilbys full stilling. Når det blir ledige stillinger, skal deltidsansatte gjennom intern utlysning tilbys utvidelse av sitt arbeidsforhold til hel stilling hvis de er kvalifisert for stillingen.
Arbeidsgiver og tillitsvalgte skal drøfte hvordan de kan redusere bruken av deltidsstillinger. Prinsippene for bruk av deltidsstillinger skal drøftes med de tillitsvalgte minst én gang i året. Det samme gjelder bruken av innleid arbeidskraft og midlertidige ansettelser.
Forhandlingsleder for Fagforbundet er Mette Henriksen Aas, AU-medlem og leder av Seksjon kirke, kultur og oppvekst.
Forhandlingene vil fortsette fredag 15. juni. Fagforbundet forhandler sammen med Utdanningsforbundet og Delta.
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.
Alf Ragnar Olsen