John Leirvaag og Mette Nord leder LO-forbund som har engasjert seg i miljøkampen. Nå er de to forbundslederne bokaktuelle på temaet også.
Anette Karlsen
frifagbevegelse@lomedia.no
Boka er en oppfølging av den store konferansen med samme tittel i Folkets Hus i vår.
Les om «Broen til framtiden»-konferansen:
Sharan Burrow, IFS: - Ingen jobber på en død planet (13.03.2015)
Jonas Gahr Støre, Ap: - Det er viktigere ting enn 100.000 klimajobber i Norge nå (13.03.2015)
I boka gir ledere fra fagbevegelse, kirke, miljø og studentbevegelse, sammen med eksperter på olje, juss, økonomi, landbruk og fiskeri, ulike perspektiver på hvordan vi kan bygge et fornybart Norge.
Fagforbundets leder Mette Nord og leder for El & IT-forbundet Jan Olav Andersen har skrevet forordet til boksen. I tillegg inneholder den blant annet bidrag fra Sharan Burrow, generealsekretær for den internasjonale fagbevegelsen og fra forbundslederne Trine Lise Sundnes (HK) og John Leirvaag (NTL). De skriver om forbrukskarusellen og omstilling i staten.
Atle Forfang, som er tillitsvalgt i oljenæringen skriver om «Arbeidere i oljå og miljøbevegelsen», og Fagforbundets Bente Aasjord bidrar med kapitlet «In Cod we trust? Vår evigvarende klimanøytrale svømmende pensjonsfond».
Boka lanseres torsdag 13. august, kl. 19.30 på Café Lindvedske i Arendal.
Bak organisasjonen «Broen til framtiden» står Fagforbundet, Norsk tjenestemannslag (NTL), LO i Oslo, Naturvernforbundet, Framtiden i våre hender, Greenpeace, Skaperverk og Bærekraft, Concerned Scientists Norway, Parat, Natur og Ungdom, Besteforeldrenes klimaaksjon, og For Velferdsstaten.
Arendalsuka
En arena der nasjonale aktører innen politikk, samfunnsliv og næringsliv møtes for å diskutere politikk.
Arrangementet er inspirert av den svenske Almedalsveckan.
Arendalsuka har vært arrangert hvert år siden 2012.
Arendalsuka er en uavhengig organisasjon der Øystein Djupedal, Stein Gauslaa og Elisabeth Aarsæther utgjør programkomiteen.
Arrangementene er gratis og åpne for alle.
Fullstendig program for årets Arendalsuke finner du her.
LO på Arendalsuka
LO-leder Gerd Kristiansen og en rekke av LOs forbundsledere deltar under årets Arendalsuke. Både LO og LO-forbundene deltar med flere arrangementer.
På LOs nettsted finner du en fullstendig oversikt over arrangementene LO og LO-forbund deltar i.
– Jeg kjenner flere barnepleiere som har lyst til å gå veien videre for å bli sykepleier. La oss få lov. Samfunnet vil ikke angre, sier Henrikke Tresselt.
Jan-Erik Østlie
Marte Bjerke
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
SKUFFET: Anne Kallset er svært skuffet over at arbeids- og inkluderingsdepartementet har brukt så lang tid på å følge opp stortingets vedtak om å gjennomgå regelverket som fører til at folk havner i uførefella.
Ole Martin Wold