ola.tommeras@fagforbundet.no
Oslo kommune har satt i gang tidenes mest omfattende konkurranseutsetting av sykehjem. På kort tid blir til sammen ni sykehjem overlatt til den drifter som har det beste tilbudet.
Ytterligere fire
Ammerudlunden overtas av Unicare Omsorg 2. april. Det har vært drevet av kommunen selv siden Adecco-skandalen for to år siden. Deretter går Rødtvet sykehjem og Tåsenhjemmet ut på anbud, samtidig som Manglerudhjemmet og Urianeborghjemmet overtas av nye driftere. I løpet av året har politikerne gitt Sykehjemsetaten beskjed om å plukke ut ytterligere fire sykehjem for konkurranseutsetting.
Ved utgangen av neste år kan totalt 20 sykehjem være kommersielt drevet i Oslo. Oslo kommune vil da ha under halvparten av sykehjemmene i byen i egenregi.
Nytt selskap
Unicare som overtar Manglerudhjemmet, kom inn på omsorgsmarkedet for ett år siden, da de overtok driften til det svenskeide Carema Omsorg. Med overtakelsen av Caremas drift i Norge fulgte St. Hanshaugen sykehjem og hjemmebaserte tjenester i 11 bydeler i Oslo.
Kontrakten på Manglerud går over seks år og anslått verdi i anbudet var mellom 400 og 450 millioner kroner. Med tilbudet fra Unicare mener kommunen at de kan spare 9,1 millioner kroner i året. Kvalitet ble vektet med 60 prosent og pris med 40 prosent, opplyser Sykehjemsetaten.
Svensk storkonsern
Samtidig som Manglerudhjemmet overtas av Unicare i juni, blir Urianborghjemmet overtatt av Aleris Omsorg. I anbudet er verdien satt til opptil 600 millioner kroner. Kommunen mener at de kan spare 7,6 millioner kroner i året.
Aleris er eid av investeringsselskapet Investor, som er kontrollert av den svenske Wallenbergfamilien. Selskapet kom inn på omsorgsmarkedet i 2005 da de kjøpte opp virksomheten til ISS Health og CarePartner.
Aleris drifter i dag fem sykehjem i Oslo, Bergen og Stavanger.
Kun fire aktører
Etter de siste års oppkjøp og omstruktureringer er det fire aktører igjen på sykehjemsmarkedet: Unicare, Aleris, Attendo Norge og Norlandia Care.
Attendo – tidligere Partena Care – kom inn på omsorgsmarkedet ved å kjøpe opp Capio Omsorg i 2004, som da hadde kontrakt på drift av tre sykehjem. Attendo driver i dag fire sykehjem i Oslo, Bærum og Tønsberg, i tillegg til hjemmetjenester i ni bydeler i Oslo. Eies av IK Investments Partners.
Norlandia Care eies av hotellkongene Adolfsen-brødrene og barnehagegründerne Even Carlsen og Ben Harald Eidissen. Driver fire sykehjem i Norge og ti i Sverige.
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
LIKE DAGER: Elev Silje Krane (19) synes praksisen blir for rutinepreget når hun jobber på samme sykehjem i over et år. Her henter hun kaffe til en beboer.
Omar Sejnæs
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen
Løsningen ligger ikke i å øke rekrutteringen. Selv om det blir økt behov i enkelte tjenester, skal ikke sektoren bli betydelig større i dag, mener kommisjonen. (Illustrasjonsfoto)
Anita Arntzen
– Jeg trodde at matbudsjettet da ville gå ned, men nei, sier Hege Hansen.
Ole Martin Wold
EN VARSLET KRISE: – Ansvaret må legges på dem som bevilger penger, ikke på de ansatte, sier Anniken Lien van Marion.
Privat