I dag er over 75 millioner unge på jobbjakt. Unge i alderen 15-24 år har tre ganger større sjanse til å bli arbeidsløse enn voksne. Den globale ungdomsledigheten forventes å stige til 13 prosent innen 2017. Det er også økning i NEET-raten (neither in employment, education or training) for ungdom.
Vil ha ungdomsgaranti
Påtroppende ILO-sjef, Guy Ryder, vil ha målrettede planer for å utvikle et mer anstendig arbeidsliv med kompetanseutvikling for unge mennesker. Yrkesrettede tiltak med garantier for arbeid kan være en av flere gode måter å få ungdom ut i arbeid igjen, mener han.
ILO har beregnet at en slik garanti vil ligge på mindre enn halv prosent av BNP for de europeiske landene.
Krisa sprer seg
Virkningen av finanskrisa er ventet å spre seg godt utover Europa. Ungdomsarbeidsløsheten vil øke i Sørøst-Asia og Latin-Amerika. Når sparetiltakene i i-landene begynner å virke, stopper også importen fra disse verdensdelene.
Ungdom gir opp
Rune Arctander, assisterende generalsekretær i FN-sambandet, mener det er skremmende at arbeidsløs ungdom forsvinner ut av statistikkene i i-land når de har vært inaktive abeidssøkende over lang tid. Det er altså ikke bare tiltakene som pynter på statistikkene.
- Det er store mørketall ved beregningen av ledighetstall for ungdom. Det kan gi falske indikatorer om at ledigheten går ned, mens den i virkeligheten totalt stiger, sier Arctander.
ILO har tidligere advart mot en tapt generasjon av unge arbeidstakere.
«Global Employment Outlook: Bleak Labour Market Prospects for Youth».
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen
– Jeg trodde at matbudsjettet da ville gå ned, men nei, sier Hege Hansen.
Ole Martin Wold
Anita Arntzen
EN VARSLET KRISE: – Ansvaret må legges på dem som bevilger penger, ikke på de ansatte, sier Anniken Lien van Marion.
Privat
MINISTERBESØK: Ingvild Kjerkol besøkte Emma Straub på St. Olavs hospital i forkant av sykehustalen. Fagforbundet krever flere lærlinger som Emma i norske sykehus.
John Olav Berdahl