einar.fjellvik@lomedia.no
Osvald-gruppa gjennomførte en rekke sabotasjeaksjoner under andre verdenskrig, 35 av de omkring 200 aktive medlemmene i gruppa ble drept. Lenge ble gruppas innsats fortiet, dels fordi de gjennomførte aksjoner som ikke var godkjent av eksilregjeringa i London og dels fordi medlemmene i gruppa var Moskvatro kommunister.
– Les også: De glemte sabotørene
De siste årene har krefter i fagbevegelsen jobbet for å gi disse sabotørene sin rettmessige anerkjennelse. En plakett er allerede på plass på sentralbanestasjonen i Oslo. Det som nå står på programmet er å få reist et monument utendørs ved sentralbanestasjonen. Et monument som både skal være en anerkjennelse av Osvald-gruppas innsats og et minnesmerke over alle NSB-ansatte som falt under krigen.
I formiddag bevilger LO-kongressen en halv million kroner til dette prosjektet, men ifølge EL & IT-leder Hans Felix trengs det to millioner kroner. Han oppfordret derfor alle arbeiderbevegelsens organisasjoner til å gi sine bidrag.
Fagforbundets Jan Davidsen tok utfordringen på strak arm og lovet at dersom LO-kongresen bevilger en halv million, så bevilger Fagforbundet like mye.
Andre bevilgninger
I tillegg vedtok en enstemmig kongress å bevilge en årlig økonomisk støtte til disse organisasjonene:
– 110.000 kroner til AEF Arbeidernes rus- og sosialpolitiske forbund.
– 110.000 kroner til Norsk Sangerforbund.
– 110.000 kroner til Norsk Pensjonistforbund.
– 110.000 kroner til Kristne Arbeidere.
– 110.000 kroner til Norges Bedriftsidrettsforbund.
I tillegg til Osvald-sabotørene fikk også flere andre organisasjoner bevilget engangsbeløp fra kongressen:
– 250.000 kroner til Norsk Folkehjelps program for demokrati og menneskerettigheter i utvalgte land i Latin-Amerika.
– 100.000 kroner til Nei til Atomvåpen.
– 100.000 kroner til Amnesty International Norges kamp for menneskerettigheter og faglige rettigheter.
I tillegg fastsatte kongressen kontingenten til solidaritetsfonder Internasjonal Faglig Solidaritet (IFS) til 850.000 kroner per år i kongressperioden.
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Bjørn A. Grimstad
LITT AV HVERT: Utsnitt av lunsj fra fire ulike bransjer.
Sissel Rasmussen / grafikk: André Martinsen
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik