Vi lever i et av de beste landene i verden, med en opplevelse av likhet og menneskeverd. Dette hadde vi aldri hatt uten den selveiende bonden på 17- og 1800-tallet, sa Jan Davidsen da han møtte folk fra landbruket til seminar om landbruk og næring på Litteraturhuset tirsdag.
– Bøndene var opptatt av verdiskapning, men ikke bare for seg selv. De var opptatt av å lage gode lokalsamfunn, mener han.
Viktig med alliansebygging
Landbruksseminaret ble arrangert i regi av Fagforbundet og Alliansen Ny Landbrukspolitikk. Og nettopp alliansebygging var et viktig poeng for Fagforbundets leder.
– Det vi så utover 1990-tallet var at ingen var skjermet. Ikke landbruket, ikke offentlig sektor. De var utsatt for framstøt fra multinasjonale selskaper under frislippet av kapitalkreftene og avreguleringen, sa Davidsen til en lydhør forsamling.
Han trakk fram trusselen fra de multinasjonale selskapene, som har blitt en viktig maktfaktor i dagens verden.
– Med den kraften de representerer, som undergraver menneskerettigheter og mulighetene til å skape levedyktige lokalsamfunn, så vi behovet for en annen type mobilisering.
Frykter høyresiden
Davidsen la vekt på hvor viktig det er å få de rødgrønne gjenvalgt. De siste åtte årene har regjeringen i Norge bestått av nettopp en politisk allianse mellom venstresiden i norsk politikk og Senterpartiet.
– Men vi skal også presse på for hvilken politikk de skal føre, sa Fagforbundets leder.
– Det er en alvorlig situasjon i dag. Bondeorganisasjonene og fagbevegelsen må stå sammen. Vi må stå sammen for å ha grep om vårt eget samfunn og naturressursene, sa Davidsen, som frykter høyresiden i norsk politikk:
– Når vi hører Erna Solberg si at det ikke spiller noen rolle om tjenestene utføres av multinasjonale selskaper, ser vi alvoret.
– Sammen er vi sterke
Han mener bondeorganisasjonene og fagbevegelsen har mange av de samme utfordringene, og kan hjelpe hverandre for å bevare det Norge vi kjenner. Da må man ifølge Fagforbundets leder ha brede allianser.
– Min forståelse av landbruket, er at vi må se det i et langsiktig perspektiv, slik vi har gjort i Norge. Det dreier seg om at bøndene tar vare på jorda si, og overlater den til nye generasjoner. Vi kan uansett ikke konkurrere om stordrift med Europa, mener Davidsen.
– Derfor håper jeg dette er en påminnelse: Vi er mange, vi har ressurser, og vi skal gjøre dette til et vinnerlag, fastslo Davidsen.
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Bjørn A. Grimstad
LITT AV HVERT: Utsnitt av lunsj fra fire ulike bransjer.
Sissel Rasmussen / grafikk: André Martinsen
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik