per.flakstad@fagforbundet.no
ola.tommeras@fagforbundet.no
Da det svenske partiet Moderaterna vant riksdagsvalget for nesten åtte år siden, var det med et program og et politisk budskap til forveksling lik det Høyre nå går til valg på her hjemme.
– En stor del av den svenske befolkningen har virkelig fått merke endringer som svir, sier Daniel Suhonen, leder for Katalys – institutt for faglig idéutvikling i Sverige.
Betaler prisen for lavere skatt
Siden de kom til makta, har Moderaterna delt ut 130 milliarder kroner i skattekutt hvert år. Det har bidratt til å gi partiet høy oppslutning, men har samtidig endret det svenske samfunnet.
– De som er i jobb med brukbar inntekt og egen eiendom, har fått moderate skattekutt. Selskaper og samfunnets rikeste har fått solide skattekutt. Prisen er betalt av lavlønte, ungdom uten jobb, og folk med dårlig helse. Mange har fått livet sitt ødelagt. De har mistet rett til sykepenger, ledighetskassa er rasert, og hver tredje arbeider er uten rettigheter hvis de mister jobben. Tilliten til samfunnet rakner, sier Suhonen.
Sørge for seg selv
Suhonen bruker den svenske skolen som eksempel. Den var blant de beste i OECD-landene. Nå er den under middels, viser PISAs årlige undersøkelser. Samtidig har privatskolene hatt eventyrlig vekst.
– Når den offentlige skolen raseres, er det helt rasjonelt for foreldre å sørge for sine egne barn. Dette gjør ikke foreldrene til store egoister, men nyliberalismens sluttmål blir dermed oppfylt. Vi har skapt et samfunn der det ikke diskuteres hvilken skole vi skal ha i fellesskap, men hvilken skole jeg kan skaffe til mitt barn, sier han.
En helt ny retning
Forfatteren av boka Blåkopi, Wegard Harsvik, er ikke i til tvil om at Høyre har kopiert svært mye av sitt svenske søsterpartis strategier og politikk.
– En regjering med statsråder fra Høyre og Fremskrittspartiet kommer til å drive Norge i feil retning – ikke minst når det gjelder velferdsordninger, skole og sosial dumping, sier han.
Som svar på finanskrisa valgte Moderaterna det Harsvik kaller «høyresidas universalmedisin» – massive skattekutt.
– Det ga ikke ønsket resultat. Sverige sliter med skyhøy arbeidsledighet og ikke minst massiv ungdomsledighet, sier Harsvik.
Risikerer rasering
– Norge er et annerledesland i et kriserammet Europa. Dette er ikke tilfeldig eller bare fordi vi har oljepenger, men resultatet av politiske beslutninger, sier Fagforbundets leder, Jan Davidsen.
– Hvis vi slipper til krefter som ønsker en helt annen samfunnsutvikling, risikerer vi at fellesverdier og rettigheter som er bygd opp gjennom generasjoner blir rasert, sier forbundslederen.
Torsdag skal arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) drøfte pensjon med de parlamentariske lederne.
Jan-Erik Østlie
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Colourbox.com
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim