monica.schanche@fagforbundet.no
Jan Davidsen er selvskreven som fagforbundsleder når han tirsdag stiller til gjenvalg. Spenningen knytter seg til nestledervalget. I dag er Geir Mosti 1. nestleder etter at han byttet plass med Fagforbundets tidligere 1.nestleder Gerd Kristiansen som ble valgt til nestleder i LO. Det er ventet at Mette Nord fra tidligere Norsk Helse- og Sosialforbund seiler opp som likestilt nestleder sammen med Geir Mosti, som kommer fra det tidligere Norsk Kommuneforbund. Det legges også opp til valg av hovedkasserer, som får ansvaret for Fagforbundets midler på nærmere en milliard, og som også er tiltenkt en del tunge styreverv på vegne av Fagforbundet.
Stort engasjement knytter seg til hvilken plass de fire yrkesfaglige seksjonene skal ha i Fagforbundets styrende organer.
I dag er seksjonene sikret to representanter hver i Forbundsstyret, som velges på egne yrkesfaglige landskonferanser. Dette mener flere fylkeslag går ut over fylkenes representasjon.
Et forslag til endring av vedtektene går ut på å at seksjonene sikres en representant hver, og at landsmøtet ellers velger fritt. Etter dagens vedtekter velges også ungdomsrepresentant og pensjonistrepresentant på egne konferanser utenfor landsmøtet. Flere mener at det er for mange som velges utenfor landsmøtet
Det er ventet heftig debatt. Flere mener at et slikt forslag vil svekke det yrkesfaglige arbeidet, mens andre mener at det er for tidlig med en slik vedtektsendring før seksjonene har fått satt seg ordentlig i organisasjonen. Flere minner også om konkurransen fra profesjonsforbund og advarer mot vedtak som kan svekke yrkesseksjonenes posisjon.
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet
LØNNSHOPP: Rowena Queja får 56.000 kroner etterbetalt denne måneden. Det er resultatet etter fjorårets lønnsoppgjør.
Idun Teeuwen
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Liv Bjørnhaug Johansen har skrevet bok om hvordan det har vært å være helsearbeider under koronapandemien. Koronakommisjonen peker på mange av de samme problemstillingene som sykepleieren tar opp i boka «Den lange vakta».
Siv Dolmen
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin