Onsdag bestemmer Oslo bystyre seg for å si ja eller nei til nedleggelse av Aker som lokalsykehus for Oslo. Avgjørelsen vil få stor betydning for styrebehandlingen i Oslo universitetssykehus 17. februar.
I dag er det folkemøte på Aker sykehus.
Rives opp med roten
Helse Sør-Østs vurderer å legge nesten hele Groruddalen til Akershus universitetssykehus. For å få dette til, foreslår de nå at Aker får legevakten i Oslo, en del rus- og psykiatrivirksomhet og muligens noen spesialfunksjoner.
– Vi tror ikke dette er det Groruddalen og Oslos befolkning mener Aker skal være. Aker skal være et fullverdig lokalsykehus for Groruddalen - ikke en konstruert samling helsetilbud, der Akers gode ansatte og etablerte fagmiljøer rives opp med roten. Vi kaller en slik løsning for et slags loppemarked for helse, sier Are Saastad, leder for Fagforbundet ved Aker sykehus.
Bredt folkemøte
I dag klokken 19 arrangerer Aker sykehus’ venner folkemøte. Med i panelet er byråd for helse og eldre, Sylvi Listhaug (Frp), bystyrepolitiker Nina Backe (Ap), Carl Christian Blich (H), Knut Even Lindsjørn (SV), Erling Folkvord (R) og Haakon Brænden (Krf). I tillegg deltar spesialist i allmennmedisin Imre Hercz, Bente Øien Hauge fra Folkebevegelsen for lokalsykehusene, Roy Pedersen fra LO i Oslo, Torstein Winger fra Aker sykehus’ venner og Are Saastad fra Fagforbundet Aker.
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik
VAKSINERT: De ansatte på Haukeland sykehus i Bergen var blant de første som fikk tilbud om koronavaksine på jobb. Dette bildet er fra første runde i 2021.
Marit Hommedal / NTB