Fristen for å komme til enighet om fornying av avtalen om et inkluderende arbeidsliv var satt til 1. mars, men allerede nå er regjeringen og de store organisasjonene i arbeidslivet kalre til å undertegne den nye avtalen.
– Jeg er svært glad for at vi gjennom godt trepartssamarbeid har fått til dette. Det betyr at vi kan få ned sykefraværet og øke inkluderingen, sier statsminister Jens Stoltenberg.
Ifølge statsministeren bygger den nye avtalen på tiltak man vet virker, som tett oppfølging av den sykmeldte fra lege, NAV og arbeidsgiver, samt økt tilrettelegging for nærvær.
– Dette skal det nå arbeides systematisk med, sier arbeidsminister Hanne Bjurstrøm.
Klokka 15 blir den nye avtalen resentert på en pressekonferanse i Oslo. FriFagbevegelse.no følger pressekonferansen og kommer tilbake med mer om den nye IA-avtalen ut over ettermiddagen.
Les mer om sykefravær og IA-avtalen på vår spesialside «Sykefravær til besvær»
Klokka 13 i morgen stiller LO-serketær Trine Lise Sundnes til nettmøte med FriFagbevegelse.no sine lesere for å svare på spørsmål om den nye IA-avtalen.Du kan allerede nå sende inn spørsmål til LO-sekretæren .
USIKKER FRAMTID: Dersom hjernesvulsten til Lajla Sivlana Hortman begynner å røre på seg igjen, og hun blir hundre prosent ufør, kan det bli smalhans for sykepleieren.
Thomas Sætveit Jensen / TV Klipp
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
Nå må disse forhandlerne belage seg på mekling i kommuneoppgjøret. Fra v: Lizzie Ruud Thorkildsen YS Kommune, Tonje Leborg Akademikerne Kommune, Steffen Handal Unio, Tor Arne Gangsø KS og Mette Nord LO Kommune og Fagforbundet.
Per Flakstad
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
Vidar Eriksen