per.flakstad@fagforbundet.no
Hun har registrert et stadig økende press for å slippe til private selskaper til å drive alt fra sykehjem til vedlikehold av vann- og avløpsnett.
Tappes for kunnskap
Etter Kristiansens mening kan denne formen for anbud og konkurranseutsetting tappe kommunene for verdifull kunnskap, og hun frykter en utvikling der enten kvaliteten på tjenestene eller de ansattes lønns- og arbeidsvilkår skvises for at de private eierne skal kunne ta ut mest mulig profitt.
Samtidig understreket LO-nestlederen at fagbevegelsen ikke er imot all form for privat initiativ når det gjelder de offentlige velferdstilbudene.
Hun trakk fram blant andre Kirkens bymisjon og Blåkors som et idealistisk og viktig supplement til de offentlige tjeneste.
– Dette er gode initiativ som vi i fagbevegelsen støtter opp om, sa hun.
Idealistene vil tape
Samtidig frykter hun at også de små og idealistiske organisasjonene som driver velferdsarbeid kan bli skviset av store kommersielle selskaper hvis kommunale tjenester skulle bli konkurranseutsatt.
– De vil tape i kampen med store såkalte velferdsprodusenter. Slike kommersielle aktører er ikke bare en trussel mot den offentlige velferden, men i enda større grad mot de mindre idealistiske organisasjonene som gjør en strålende jobb slik velferden hovedsaklig er organisert i dag, sa Kristiansen.
Derfor mener hun det er viktig at en samlet fagbevegelse sier et prinsippielt nei til å slippe de store - og ofte multinasjonale - selskapene inn i det offentlige norske velferdsarbeidet.
USIKKER FRAMTID: Dersom hjernesvulsten til Lajla Sivlana Hortman begynner å røre på seg igjen, og hun blir hundre prosent ufør, kan det bli smalhans for sykepleieren.
Thomas Sætveit Jensen / TV Klipp
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
Vidar Eriksen