per.flakstad@fagforbundet.no
Osanloo, som er leder for bussarbeidernes fagforening i Teheran, ble pågrepet av det hemmelige politiet i Teheran sommeren 2007, og han har siden sittet fengslet.
Han er dømt til fem års fengsel, og den eneste forbrytelsen han har begått, er at han er fagforeningsleder, ifølge de som sympatiserer med saken hans.
Osanloo er ikke den eneste som sitter fengslet på grunn av sin tilknytning til uavhengige fagforeninger. Dette gjelder også tillitsvalgte blant stålarbeidere, undervisningspersonell og næringsmiddelmedarbeidere.
Retten til å organisere seg og danne fagforeninger er slått fast i flere konfensjoner som er vedtatt av den internasjonale arbeidsorganisasjonen ILO som Iran også er medlem av.
Demonstrantene krever at Osanloo og andre fagforeningsaktivister umiddelbart frigis, og at Iran ratifiserer ILO-konvensjonene om organisasjonsfrihet og retten til kollektive forhandlinger.
Organisasjonen som står bak dagens markering er Fagforbundet, Norsk Transportarbeiderforbund, Utdanningsforbundet og Skolenes Landsforbund.
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
Per Flakstad
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
KABAL: Stillingene Drammen kommune har utlyst har flere ulike stillingsprosenter.
Vidar Eriksen
Ingun A. Mæhlum