sidsel.hjelme@fagforbundet.no
De som har mer enn 318.000 i pensjon, må regne med å betale mer i skatt fra 2011.
- For å ha så høy pensjon, må du ha tjent minst 500.000 i året. Da synes jeg ikke det er noe problem om man må betale noen tusenlapper mer i skatt, sier Bjørg Solheim, leder Fagforbundets sentrale pensjonistutvalg.
- Fordi innslagspunktet for skatteøkningen ble hevet, vil det være svært få av våre medlemmer som blir berørt av den,
På andre områder er hun imidlertid skuffet over pensjonistprofilen i statsbudsjettet.
Minstefradraget står
- Vi har foreslått at pensjonister bør få samme minstefradrag som yrkesaktive, men det har vi ikke fått gjennomslag for.
- Samtidig er særfradraget for alder fjernet fra 2011, og trygdeavgiften for pensjonister er hevet.
En slik skjevbehandling i pensjonistenes disfavør er Solheim svært skuffet over:
- Jeg er ikke motstander av at vi skal betale mer i skatt, men da må den opp for andre også, ikke bare for pensjonister.
Savner geriatrisatsing
Solheim hadde også håpet at budsjettet skulle hatt rom for en handlingsplan i geriatri, men heller ikke dette er nevnt med et ord.
Sykehjemssatsingen er hun heller ikke fornøyd med:
- Når vi vet at det mangler så mange sykehjemsplasser i dag, er det ikke nok med 2200 plasser.
Straffer samboere
Samordning av pensjonen for pensjonister som er gifte eller samboere er et annet kritisk punkt.
- Ingen spør om du er gift eller samboer når du betaler inn til pensjonen. Da er det også urimelig at du som pensjonist får et kutt i pensjonen på 15 prosent fordi du er gift eller samboer, påpeker pensjonistlederen.
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Colourbox.com
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet.
Bjørn A. Grimstad