HØYSKOLEBAKGRUNN: Flere har fortalt meg at det i stillingsutlysninger ofte står at det søkes etter lærere med helsefaglig bakgrunn, noe som ofte betyr at det søkes etter folk med høyskolebakgrunn, skriver grasrotstemme Hilde Lende Aune.
Illustrasjon: Øivind Hovland
Hjelpepleier og yrkesseksjonsleder Helse og sosial, Fagforbundet Askøy
I dag søker mange rektorer og avdelingsledere på skoler over hele landet etter høyskoleutdannede som de vil at skal undervise i barne- og ungdomsarbeiderfaget og i helsearbeiderfaget.
Hvorfor gjør de egentlig det? Dette er jo ikke mennesker som er utdannet i faget.
Dyktige fagarbeidere
«Det trenger ikke dere å lære. Dere skal «bare» bli helsefagarbeidere. Dette sa en gang en sykepleier som underviste et knippe framtidige helsefagarbeidere. Jeg fikk sjokk da jeg hørte det.
For vi skal ikke «bare» bli helsefagarbeidere. Vi skal bli helsefagarbeidere som er gode og dyktige fagarbeidere.
Hvem er det som gir høyskoleutdannede lov til å snakke ned et fag som de selv mener de skal undervise i? Jeg blir oppriktig provosert når yrkesfaglærere forteller meg at de ikke får lov til å undervise i faget sitt.
Ønsker ingen profesjonskamp i skolen
Yrkesfaglærere er redde for at de skal stå uten jobb fordi høyskolegrupper som vernepleiere og sykepleiere prioriteres og får undervise i et fag de ikke har grunnleggende kompetanse i.
De er også redde for å stå uten jobb fordi Sykepleierforbundet har en god posisjon på videregående skoler, hvilket vil si at tillitsvalgte i forbundet kan være med å bestemme hvem som skal ansettes eller ikke.
Å bringe profesjonskampen inn i skolen er å videreføre det som har skjedd på sykehusene, nemlig at helsefagarbeiderne blir skvist ut. Den samme utviklingen ser vi i barnehagene med pedagognormen.
• Pedagognormen svikter barnehagebarna våre
Sykepleiere foretrekkes
Yrkesfagutdannede har mye viktig kompetanse, men får vi ikke bruke den kompetansen, undergraves faget og de med fagbrev.
Flere har fortalt meg at det i stillingsutlysninger ofte står at det søkes etter lærere med helsefaglig bakgrunn, noe som ofte betyr at det søkes folk med høyskolebakgrunn.
Flere har også sagt til meg at enkelte lærere sier at elevene må bli sykepleiere fordi de er så dyktige. Hvorfor det? Vi trenger minst like mange flinke fagarbeidere.
Jeg er også blitt fortalt av flere at avdelingsledere foretrekker å ansette sykepleiere da de ikke har kjennskap til yrkesfaglærerutdanningen. Enkelte har også fått beskjed om at de ikke kan undervise på VG2 eller i yrkesfaglig fordypning fordi der kan bare sykepleiere og førskolelærere undervise.
Yrkesfaglærerutdanningen er skreddersydd opp mot den videregående opplæringen i helse- og oppvekstfag, og det er en fullverdig lærerutdanning.
Flere spørsmål må besvares
Jeg har inntrykket av at vi som er Fagforbundets tillitsvalgte, ikke har nok kjennskap til denne yrkesgruppa eller hvem de kan henvende seg til.
Hvilken yrkesseksjon hører de til under? Hvorfor har ikke Fagforbundet oversikt over yrkesfaglærerstudentene? Hvem er ansvarlig for å informere de lokale tillitsvalgte om hva yrkesfaglæreren kan gjøre? Dette er spørsmål jeg og mange andre ønsker svar på.
Vi må generelt jobbe videre med å øke statusen til yrkesfaglærere som har yrkesfaglærerutdanning.
Jeg har inntrykket av at vi som er Fagforbundets tillitsvalgte, ikke har nok kjennskap til denne yrkesgruppa
UTEROMMET: Den gjenværende pasienten har tilgang til selve institusjonen for å bruke blant annet vaskemaskin, men bor ellers med hunden sin i en brakke på eiendommen.
Werner Juvik
DYRE REGNINGER: I Ålesund ble sosialhjelpen til over 200 barnefamilier avkortet for barnetrygden, mot politikerens ønske.
Colourbox
Camilla Røysland, Gunn-Evelyn Kristensen og Anna Ghazaryan er tre av dem som ble oppsagt og gikk til sak for å få beholde jobbene sine. Nå anker de mot kommunen.
Bjørn Kristian Rudaa, Fagforbundet
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik
Leif Martin Kirknes
TID SAMMEN: Siv Emberland (19) dyrker gylne øyeblikk sammen med storesøster Frida (22).
Privat
DER DET SKJER: Over 600.000 nordmenn, de fleste helsearbeidere eller eldre over 75, har allerede fått minst én dose koronavaksine.
Ole Berg-Rusten / NTB