Bildet er fra markeringen av 8. mars i Trondheim 2020.
Tormod Ytrehus
Representanter for Fagforbundets pensjonister i Region Tønsberg
I vårt land har vi kommet langt, men det er enda en vei å gå. Vi er ikke likestilt når det kommer til lønn og arbeidsforhold. Utrolig, ikke sant? Det betyr at kvinnekamp og likeverd fortsatt er aktuelt, også i Norge.
I 1913 fikk norske kvinner stemmerett etter en lang kamp. Over 60 år senere ble retten til fri abort innført, men denne kampen har hatt flere utfordringer i nyere tid.
Mange husker kvinnedagen i 2014. Da kvinner og menn sto sammen mot reservasjonsretten. Saken handlet kort sagt om helsepersonell sin reservasjonsrett til å avstå fra å yte helsehjelp under aborter. Denne saken falt – heldigvis.
Det sies at bak enhver vellykket mann står en sterk kvinne. Det er en påstand som gir mening.
Kvinnenes vei fra «kjøkkenbenken» til arbeidslivet var en del av frigjøringen og den økonomiske selvstendigheten vår. I dag er det ingen som setter spørsmålstegn ved dette, men i et likestillingslys er det verd å merke seg at det fortsatt er en vei å gå.
Kvinners lønn utgjorde i gjennomsnitt 87,6 prosent av menns lønn i 2022. Statistikken kan gi oss flere svar på hvorfor det er slik. Blant annet kan det i stor grad forklares ved at det er langt flere menn enn kvinner blant de med aller høyest lønn.
I tillegg til den lavere årslønnen er deltidsarbeid en viktig faktor. Lavere lønn og deltidsarbeid gir også dårligere pensjon.
Kvinner utgjør omtrent halvparten av verdens befolkning, men opplever økende ulikhet. FNs generalsekretær, António Guterres, har sagt at å oppnå likestilling mellom kjønnene og styrke kvinners rettigheter er den store uforløste saken i vår tid, og den største menneskerettighetsutfordringen i vårt samfunn.
Vi må bare erkjenne at 8.mars er langt mer enn en dato, og at mye gjenstår i likestillingsarbeidet – nasjonalt og globalt.
LANGT NEDE: Assistenter på SFO og skole er på den laveste delen av lønnsoversikten. (Illustrasjonsbilde).
Sissel M. Rasmussen
KRAV: LO og NHO, her ved toppene Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik, utveksler sine krav i lønnsoppgjøret 14. mars.
Jan-Erik Østlie/Leif Martin Kirknes
2023: Slik startet mellomoppgjøret for to år siden. LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-sjef Ole Erik Almlid hilser. Oppgjøret ble ikke løst før LO hadde streiket i fire dager.
Tormod Ytrehus
TAPTE IGJEN: Beredskapsforelder Bente Øiestad sammen med advokat Morten Mønnich fra Fagforbundet.
Kristin Svorte
FORKJELL PÅ FOLK: I noen få jobber er månedslønna over 185.000 kroner.
Gorm Kallestad / NTB
Årets lønnsoppgjør starter med at LO og NHO utveksler sine krav fredag 14. mars.
Colourbox
privat
Bildet er fra markeringen av 8. mars i Trondheim 2020.
Tormod Ytrehus
privat