Nanna Aanes Wolden
Barneveileder
Skolemat er absolutt et positivt og viktig tiltak. En av verdens største fotballprofiler, Zlatan Ibrahimović, vokste opp under kummerlige forhold i Malmø og har en gang sagt at det var skolematen som reddet han. Den ga han energi til å trene og utvikle seg til en av verdens beste fotballspillere.
Selv om skolemat ikke har like stor betydning for alle, er det en kjempegod sak som mange politikere jobber for å få på plass. Sunn og god mat gir energi, og det trenger barna for å fungere en hel dag på skolen. Statistikk viser både at mange barn ikke spiser frokost og at de ikke har med matpakke på skolen.
Derfor er skolemat viktig. Men det er også viktig å se på hvilke konsekvenser det kan ha å innføre en skolematordning på skolene og i SFO.
• Her må SFO-ansatte ta spisepausen etter en time: – Blir utslitt
Flere prosjekter har vært gjennomført med matservering på skolene, elevene spiser godt og sunt og er fornøyde. Tilbakemeldingene er gode, men det er allikevel ikke alle som er fornøyde. Elevene melder blant annet tilbake at varm mat som regel er best, og at det ikke finnes noen alternativer hvis de ikke liker maten. I tillegg til allergier, er det slik at mange barn ikke spiser alt. Det betyr at det må finnes flere alternativer slik at alle finner noe de liker.
Dette krever tid og omtanke fra de ansatte. Den tiden må de ta fra andre oppgaver som også krever tid, for eksempel lek, leksehjelp og generell tid sammen med barna.
Flere steder leser jeg at lærere er skeptiske. De er bekymret for at matserveringen skal stjele ressurser fra undervisningen – enten ved at det må brukes av undervisningstiden, eller det ville gå ut over ressursene til assistenter eller at lærerne selv blir pålagt tidkrevende oppgaver i forbindelse med måltidet.
Dagen til de ansatte i skolen og SFO er full av oppgaver og gjøremål. Hvis de skal gjøre mer av noe, betyr det at de må gjøre mindre av noe annet. Men noe er viktigere enn alt annet, og det er å ta vare på barna. Vi kan ikke la dem være alene fordi de ansatte står med matlaging på kjøkkenet.
Derfor er det viktig at slike positive tiltak er godt forberedt når de lanseres. Alt rundt ordningen må være på plass. Ikke minst den bemanning som trengs.
Vi kan ikke la barn være alene fordi vi må lage mat på et kjøkken. Skjer det vil skolematordningen kanskje ikke lenger være et så positivt tiltak.
BLOKKERT: Bildet er tatt i en kommunal bolig et sted i Midt-Norge.
Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS
Renholdere får et ekstra lønnstillegg.
Kasper Holgersen
VIL SIKRE: Peggy Hessen Følsvik og LO ønsker en lavlønnsmodell som treffer bedre enn dagens modell. Her fra kravoverrekkelse med NHO.
Håvard Sæbø
YRKESVALG: – Det er vanskelig å få unge mennesker til å velge bussyrket. Nå må snart arbeidsgiverne ta inn over seg at lønn og arbeidsbetingelser er en viktig årsak til disse problemene, sier Marit Sauge.
Werner Juvik
FORTVILELSE: Mange er fortvilte etter at de fikk brev med krav om å betale tilbake deler av lønna si fra Skien kommune - her representert ved rådhuset.
Werner Juvik
DØDSHJELP: – Det er på tide å utrede dette i en bredt sammensatt kommisjon, mener Gro Nylander (82), som er pensjonert fødselslege.
Kristin Svorte
Werner Juvik
Nanna Aanes Wolden
Werner Juvik