350 000 medlemmer - over 40 prosent av LO-delegatene:
– Den som er veldig sterk, må også være veldig snill
Mette Nord sier som Pippi Langstrømpe etter medlemsrekorden.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
• Åpner for nulloppgjør til våren for å sekstimersdag
Ifølge vg.no er Fagforbundets leder, Mette Nord, trolig Norges mest ukjente mektige kvinne. Hun er kvinnen som planlegger å gi deg seks timers arbeidsdag, og som har makt til å kunne nå målet, ifølge avisa. Artikkelen trykkes iforbindelse med at Fagforbundet passerte 350 000 medlemmer nylig. Norges største fagforbund fortsetter å vokse.
• Kommentar: Ikke så dumt med sekstimersdag?
– Jeg sier som Pippi Langstrømpe: Den som er veldig sterk, må også være veldig snill. Fagforbundet skal kjennetegnes av verdiene våre; omtanke, solidaritet og samhold, sier en stolt forbundsleder Mette Nord på forbundets hjemmeside.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Milepæl
– Å nå 350.000 medlemmer er en milepæl. Det er vi stolte av. Ingen andre er i nærheten av oss i størrelse og vi skal vokse videre, sier Mette Nord til VG.
Nest største forbund i LO, Fellesforbundet, som leder an i årets lønnsoppgjør, har under halvparten: 144.473 medlemmer i siste kvartal, og har falt noe siden.
– Vi er enda stoltere av at vi nå også er større enn LOs største konkurrent, Unio, som har rundt 340.000 medlemmer, sier Nord.
• – Ikke bare fordeler med sekstimersdag
Tydelig motstemme
Flere og flere opplever at arbeidslivet blir tøffere og at arbeidsplassen er under press.
– Når dagens regjering har endret arbeidsmiljøloven til fordel for arbeidsgiverne, er det ikke så rart at flere velger å melde seg inn i Fagforbundet. Vi er blant de tydeligste motstemmene når krefter i samfunnet truer medlemmenes lønns-, pensjons- og arbeidsvilkår, sier fagforbundslederen til forbundets eget nettsted .
Sekstimersdag
Ifølge VG har Mette Nord stort sett gått under radaren i det norske offentlige rom siden hun for vel to år siden overtok for den mye mer maktprofilerte Jan Davidsen.
En gang har hun vakt oppsikt og det var da hun i høst fikk det til å single i krystallskapene i NHO-bastionen på Majorstua: Hun gikk ut og varslet at de vil løfte frem sekstimersdagen. I dag synliggjør hun sin plan for hvordan det skal kunne bli en realitet.
– Det vil bli fremmet forslag på LO-kongressen neste år og jeg tror vi får en votering, som går på å bygge kunnskap, sette i gang flere prøveprosjekter og hente erfaring fra de og fra blant annet Sverige hvor det er mange flere forsøk.