JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mette Nord om statsbudsjettet:

– Erna brukte åtte år på å gjennomføre usosiale kutt. Den nye regjeringen brukte 25 dager på å stake ut en helt ny retning

FORNØYD: Fagforbundets leder Mette Nord er godt fornøyd med retningen den nye regjeringen legger opp til i sitt statsbudsjett.

FORNØYD: Fagforbundets leder Mette Nord er godt fornøyd med retningen den nye regjeringen legger opp til i sitt statsbudsjett.

Leif Martin Kirknes

Regjeringas budsjettforslag reduserer forskjellene og setter arbeidsfolk først, mener Fagforbundets leder Mette Nord.

2021110813245220211108141654

eva.ler.nilsen@fagbladet.no

Mette Nord er fornøyd med budsjettet som Støre-regjeringen la fram mandag formiddag. Hun mener det rødgrønne budsjettet imøtekommer flere av Fagforbundets viktigste krav og at det sikrer en ny kurs:

– Våre nærmere 400.000 medlemmer vil merke dette ved at de får mer penger i lommeboka, sier Nord.

Mer til kommunene

Fagforbundets leder er særlig godt fornøyd med at regjeringen øker overføringene til kommunene.

– Vår umiddelbare kommentar til den forrige regjeringens budsjett var at her mangler det 3,5 milliarder kroner. Med 2,8 milliarder kroner mer til kommunene kommer vi et godt stykke på veien for å utvikle tjenestene i tråd med behovene, sier Mette Nord til Fagbladet.

Hun mener en styrket kommuneøkonomi ikke bare vil styrke velferdstjenestene, men gjøre at kommunene også kan fjerne ufrivillig deltid.

– Mange av våre medlemmer er rammet av deltidskrisa, og nå forventer vi at dette blir prioritert over hele landet, sier Nord.


{u1}

Reduserer forskjellen på folk

– Fagforbundets medlemmer er aller mest opptatt av at forskjellene mellom folk må ned. Derfor er det svært gledelig at den nye regjeringa på så kort tid viser at de vil bekjempe Forskjells-Norge, sier Nord.

 Hun viser til at regjeringa foreslår å øke skatten for de rikeste og kutte den for vanlige arbeidsfolk. Hun trekker også fram lavere barnehagepris, forlengelse av perioden med arbeidsavklaringspenger og økt pendlerfradrag som tiltak mot forskjeller.
– Vi ser en klar linje i prioriteringene, sier Nord til Fagbladet.

Bedre for boligkjøpere

Et annet tiltak Fagforbundets leder er svært fornøyd med er satsingen på Husbanken, og at det skal bli lettere for førstegangskjøpere å komme inn på boligmarkedet.

– Dette vil bety mye for våre medlemmer, kommenterer hun.

Mette Nord skryter også av at regjeringa vil styrke det organiserte arbeidslivet ved å gjøre det billigere å være fagorganisert, ved at skattefradraget skal dobles på to år.

Kunne vært bedre

Men helt fornøyd er ikke lederen av Fagforbundet. Hun skulle blant annet gjerne sett at regjeringa gjeninnførte feriepengetillegget for permitterte og arbeidsledige.

– Vi forstår at det er krevende å gjøre store endringer i budsjettet på så kort tid som regjeringa har hatt til rådighet. Nå forventer vi at et godt budsjett blir enda bedre i forhandlinger med SV i Stortinget. Dessuten forventer vi at budsjettet for 2023 blir enda rødere og grønnere, sier hun.

Hjertesakene ivaretatt 

Fagforbundets Mette Nord er spesielt fornøyd med at disse sakene prioriteres i Støre-regjeringens budsjett:
• En mer rettferdig skattepolitikk.
• Styrket velferd gjennom økte overføringer til kommunene og sykehusene.
• Økning av fagforeningsfradraget.
• Reversering av flere av høyreregjeringas usosiale kutt.
• Lavere barnehagepriser.
• Flere får mulighet til å kjøpe sin første bolig.
• Økning av pendlerfradraget.
• Styrking av Arbeidstilsynet og kampen for et ryddig arbeidsliv.
• Styrking av Nav og mer penger til tiltaksplasser og arbeidsavklaring.
• Lavere avgift på strøm.

MEST LEST:
TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

Anita Arntzen

70-åringen savnet sexlivet da mannen fikk demens: – Det er først i det siste jeg har fått «pleier-følelser» i tillegg

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

Werner Juvik

Torbjørn og Jan Egil åpnet kranene: Derfor gikk det ikke enda verre da «Hans» stormet gjennom Hallingdalen

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

Marte Bjerke

Helsearbeiderne snakket om kritikkverdige forhold på jobben. Her får de pris for åpenheten

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Stenseng mener Ap kan bli størst igjen. Her er planen

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

Werner Juvik

Se kjøkkensjefens matråd for barn: En ny vri slapp matlysten fri

Helse- og sosialtjenester, samt undervisning,  sto for drøye 55 prosent av nedgangen i antall jobber.

Helse- og sosialtjenester, samt undervisning, sto for drøye 55 prosent av nedgangen i antall jobber.

Frøydis Falch Urbye

Antall jobber synker: Størst nedgang i helse og sosial

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy