Fagforbundet rundt nylig 403.000 medlemmer. Av dem er ca. 230.000 yrkesaktive. Antallet er stabilt, men andelen yrkesaktive går ned, ifølge Gunnar Gussgard.
Per Flakstad
per.flakstad@fagbladet.no
Slik oppsummerte prosjektleder Gunnar Gussgard sin analyse av Fagforbundet mot 2029 på landsmøtet.
Han tegnet et bilde av framtida der Norge kommer til å få en vekst i sysselsettingen, særlig i sentrale strøk på Østlandet, men at det vil være en utfordring for myndighetene å hindre4 ytterligere fraflyttet fra mindre sentrale deler av landet.
En utfordring vil det også være at befolkningen blir eldre. Fram mot 2060 vil Norge få dobbelt så mange over 70 år som i dag, og den økende andelen eldre vil bli størst i utkantstrøkene.
– Enkelte steder vil en tredel av befolkningen være over 80 når vi runder 2050, sa han.
Framover forventes det av færre jobber i industrien, petroleumsnæringen og i varehandelen, men flere vil jobbe i privat og offentlig tjenesteyting.
Innen helse- og sosialsektoren forventes det en etterspørsel på 100.000 nye ansatte bare fram 2035, og at dette kan komme til å bli doblet fram mot 2060.
Fagforbundet rundt nylig 403.000 medlemmer. Av dem er ca. 230.000 yrkesaktive. Antallet er stabilt, men andelen yrkesaktive går ned, ifølge Gussgard.
Han var opptatt av at det er bekymringsfullt at medlemsveksten er lavere enn økningen i sysselsetting i områder der Fagforbundet organiserer. Konkurrerende forbund har hatt en høyere medlemsvekst enn Fagforbundet, og han mente utfordringen framover må være å øke antall medlemmer i takt med økningen i sysselsettingen.
Bjørn A. Grimstad
LITT AV HVERT: Utsnitt av lunsj fra fire ulike bransjer.
Sissel Rasmussen / grafikk: André Martinsen
SETTER GRENSER: Nora Berntzen synes «quiet quitting» fortjener en bedre diskusjon i Norge.
Ida Bing
SMART VAL: Monica Knapskaug er trainee i helsefag på Haukeland sjukehus. Med ny oppgåvedeling er helsefagarbeidarar i ferd med å bli langt meir ettertrakta på arbeidsmarknaden.
Kathrine Geard
Frøydis Falch Urbye
Brannfolk er blant gruppene som i dag omfattes av særalderspesnjon.
Lars Magne Hovtun/OBRE