Wikimedia Commons
simen.grimsrud@fagbladet.no
2015 ble et rekordår i negativ forstand. Aldri før har LDO mottatt så mange saker og klager fra gravide som i fjor.
– Det tyder på mangel på kunnskap om lovverket hos arbeidsgivere, sier likestillingsombud Hanne Bjurstrøm til NRK.
• Ekstra tiltak for gravide ga kjempepluss i kommunekassa
– Det passet dårlig siden jeg var gravid
Statistikken viser at det er to typer diskriminering som skiller seg ut: Å miste sine gamle arbeidsoppgaver etter endt permisjon eller å miste jobbtilbud på grunn av svangerskap.
– Du blir jo usikker når ledere forteller deg det motsatte, og at det er jeg som overreagerer, sa Matvik til Fagbladet for to år siden.
En stilling, som hun hadde fått signaler om at hun var høyaktuell til, gikk til en annen kollega.
– Jeg spurte om det var en spesiell grunn til at jeg ikke ble valgt, og da sa de rett ut at det passet dårlig siden jeg var gravid. De sa jeg ikke måtte ta det personlig, sa Matvik.
Til NRK sier hun nå at hun er glad hun meldte fra til LDO, og anbefaler andre å gjøre det samme. I ettertid har Matvik byttet jobb.
• Sykefraværet ned blant gravide
– Kortsiktig tankegang av arbeidsgivere
Likestillingsombud Hanne Bjurstrøm mener arbeidsgivere er for kortsiktige i tankegangen.
– Disse personene skal jobbe et helt yrkesliv. Derfor er det uheldig for kvinner at man tenker så kort. Vi må ha et større perspektiv og på den måten bidra til at man kan ha familie og i tillegg være en viktig del av arbeidslivet, sier hun til NRK.
1 million alderspensjonister, 364.000 uføretrygdede og flere andre grupper skal få økt trygd.
Colourbox.com
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik