Brudd i forhandlingene for ansatte i private barnehager

Tirsdag ettermiddag ble det brudd i forhandlingene mellom Fagforbundet og Private Barnehagers Landsforbund (PBL). Bruddet skyldes i hovedsak uenighet om pensjon.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

– PBL ønsker å svekke pensjonsordningen. Det kan vi ikke gå med på. Private Barnehagers Landsforbund er ikke villig til å innfri det de har forpliktet seg til i tidligere protokoller mellom partene. Dermed var brudd uunngåelig. sier Fagforbundets forhandlingsleder Anne Green Nilsen.

Her kan du se kravene fra Fagforbundet

Nå går oppgjøret til mekling. Dato for meklingen er ennå ikke fastsatt. Hvis det ikke lykkes å bli enige om et anbefalt meklingsresultat, kan det bli streik i de private barnehagene.

I tillegg til Fagforbundet deltok også Utdanningsforbundet og Delta i forhandlingene.

Frykter private barnehager må legge ned hvis de må gi sine ansatte samme lønnsvekst som i offentlig sektor

– Vi ble møtt med en samlet pakke krav når det gjelder pensjon som det ikke var mulig for PBL å imøtekomme. De samlede merkostnadene for våre medlemsbarnehager ville vært formidable og ikke til å leve med for en bransje der svært mange virksomheter fra før har kostnader som overskrider inntektene, sier administrerende direktør Jørn-Tommy Schjelderup i PBL.

Ifølge Schjelderup var avstanden mellom partene for stor til at det var mulig å bli enige om et forhandlingsresultat.

– Våre medlemmer ønsker veldig gjerne å kunne tilby ansatte minst like gode lønns- og arbeidsvilkår som kommunene. Dette er vårt mål også ved dette oppgjøret. Men politiske beslutninger, blant annet et kutt i pensjonspåslaget på 600 millioner kroner i året, har fjernet den økonomiske bærekraften i sektoren. Det gjør det umulig å møte alle kravene fra motparten i år, sier han.

Powered by Labrador CMS