Statsoppgjøret:

Brudd i statsoppgjøret

FORHANDLER: LO Stat-leder Tone Rønoldtangen kommer tilbake til Statstilsattes Hus i Oslo, der forhandlingsdelegasjonen sitter lørdag kveld.

FORHANDLER: LO Stat-leder Tone Rønoldtangen kommer tilbake til Statstilsattes Hus i Oslo, der forhandlingsdelegasjonen sitter lørdag kveld.

Håkon Eltvik

En time etter forhandlingsfristen brøt LO Stat forhandlingene. Nå blir det opp til Riksmekleren å forhindre streik.

2016043022170020160501013356

anders@lomedia.no

per.flakstad@fagbladet.no

I et møte klokka 21.30 lørdag kveld aksepterte Akademikerne en avtale med staten, som innebærer store endringer av lønnssystemet i staten. LO Stat, Unio og YS fortsatte forhandlingene, men en time etter fristen ved midnatt ble det likevel brudd i årets hovedoppgjør i statsoppgjøret.

LO Stat vil ha et generelt tillegg til alle på 8000 kroner, mens staten kun ønsker å gi 1500 kroner sentralt, og en vesentlig større pott til lokale forhandlinger.

Etter at forhandlingene brøt sammen, går oppgjøret nå til mekling. Dersom heller ikke mekling fører til et anbefalt resultat, blir det streik i statssektoren.

– Et angrep på våre medlemmer

– Regjeringen har vist sitt sanne ansikt i disse forhandlingene. Dette er et angrep på våre medlemmer og deres rettigheter, sier LO Stat-leder Tone Rønoldtangen, til NTB.

Ifølge henne krevde staten at det aller meste av lønnsdannelsen skal skje i lokale forhandlinger uten konfliktrett.

– De ville kun gi et lite sentralt tillegg og sa samtidig nei til LO Stats krav om å rette opp skjevheter gjennom tiltak for enkeltgrupper.

LO Stat mener statens krav vil føre til en svært urettferdig fordeling der noen får stor uttelling, mens de fleste får mindre.

Akademikerne fornøyd

Forhandlingsleder Anders Kvam i Akademikerne Stat sier de er godt fornøyde.

– Vi er godt fornøyd med denne avtalen. Vi har fått en avtale som moderniserer lønns- og forhandlingssystemet, der all fordeling av lønnstillegg skal skje lokalt, sier han.

Systemet er at rammen for lønnsoppgjøret skal forhandles sentralt, og fordeles ut til virksomhetene, der det forhandles av partene. Streikeretten skal da kun gjelde de sentrale avtalepunktene, som ramme for oppgjøret.

– Forhandlingene lokalt skal på plass fra neste år og da skal vi også ha på plass en tvisteløsningsmodell som er tjenelig. Vi fikk veldig langt på vei det vi ønska. Vi hadde ønska å få innført alt fullt og helt fra i år, men vi er enige om hvor vi skal og hvor det skal ende, sier Kvam.

– Gir fra seg streikeretten

NTL-leder John Leirvaag har kommentert Akademikernes avtaleinngåelse slik på NTLs facebooksider:

– Akademikerne kaller det «moderne lønnspolitikk» å gi fra seg retten til å streike for framtidig lønn og pensjon. Det er en rettighet mennesker i mange andre land kjemper for å få eller beholde. Vi i NTL gir ikke fra oss streikretten, sier Leirvaag.

– Komplisert

De tre andre organisasjonene fortsatte å forhandle etter at Akademikerne takket ja. Det er usikkert hvordan dette vil påvirke forhandlingene i sluttfasen.

Fafo-forsker Kristine Nergaard har tidligere uttalt til NTL-magasinet at fire ulike avtaler blir krevende for arbeidsgiver.

– Jeg er usikker på hvor langt staten har gått i tanken om flere avtaler med ulikt innhold. Å dele opp hovedtariffavtalen slik at avtalens innhold blir ulikt for de fire hovedsammenslutningene vil by på utfordringer for arbeidsgiver. Det blir krevende å iverksette. Ved nyansettelser må du blant annet spørre hvor folk er organisert før du kan snakke om lønn, sier Nergaard.

Se alle sakene fra statsoppgjøret

MEST LEST:
God stemning mellom Mette Nord og Tor Arne Gangsø som hilser på korrekt koronavis. Men forhandlingene i kommuneoppgjøret blir krevende. Rettigheter for mer heltid er et av de viktigste kravene fra Fagforbundet og LO Kommune.

God stemning mellom Mette Nord og Tor Arne Gangsø som hilser på korrekt koronavis. Men forhandlingene i kommuneoppgjøret blir krevende. Rettigheter for mer heltid er et av de viktigste kravene fra Fagforbundet og LO Kommune.

Per Flakstad

Lønnsforhandlingene er i gang: Her finner du alle kravene fra LO

Colourbox.com

Disse skal få ny lønn nå: Lønnsforhandlingene for 190.000 ansatte i kommunene er i gang

Denne høsten skal mange avtaler som gjelder Fagforbundets medlemmer forhandles. Dette er fra kommuneoppgjøret som startet i forrige uke og som har frist 125.september.  Fra v: Hans Ole Rian, Creo, Anne Finborum, Skolenes Landsforbund (med ryggen til) Pål Skarsbak, Fagforbundet og LO Kommune og Tone Faugli, leder i forhandlingsenheten i Fagforbundet. I kalenderen kan du se når din avtale skal forhandles.

Denne høsten skal mange avtaler som gjelder Fagforbundets medlemmer forhandles. Dette er fra kommuneoppgjøret som startet i forrige uke og som har frist 125.september. Fra v: Hans Ole Rian, Creo, Anne Finborum, Skolenes Landsforbund (med ryggen til) Pål Skarsbak, Fagforbundet og LO Kommune og Tone Faugli, leder i forhandlingsenheten i Fagforbundet. I kalenderen kan du se når din avtale skal forhandles.

Per Flakstad

Lønnsoppgjørene står i kø: Her kan du se når din lønn skal forhandles i høst

Kvinnen oppga under jobbintervjuet at hun var utdannet helsefagarbeider. (Illustrasjonsfoto)

Kvinnen oppga under jobbintervjuet at hun var utdannet helsefagarbeider. (Illustrasjonsfoto)

Titti Brun

Kvinne jobbet ulovlig som helsefagarbeider i nesten ett år – løy om utdannelse i jobbintervju

Enslige minstepensjonister får en årlig økning på 1.872 kroner i årets trygdeoppgjør.

Enslige minstepensjonister får en årlig økning på 1.872 kroner i årets trygdeoppgjør.

Anna Granqvist

Her er alle de nye satsene: Minstepensjonister får 130 kroner mer i måneden

Første kull: Wenche Kallerud (f.v.), Eirik Øye Heintz, Sszilvia Beck og Quesna Basney er i gang med fagskolens nye studietilbud, kirurgisk virksomhet.

Første kull: Wenche Kallerud (f.v.), Eirik Øye Heintz, Sszilvia Beck og Quesna Basney er i gang med fagskolens nye studietilbud, kirurgisk virksomhet.

Karin Svendsen

Nytt fagskoletilbud: Snart kan disse helsefagarbeiderne jobbe sammen med kirurgene

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy