Dette er Fagforbundets tre toppsaker på LO-kongressen
Gorm Kallestad/Kathrine Geard/Colourbox
Den betente striden om avtalefestet pensjon (AFP) står øverst på prioriteringslista. Så følger leksefri skole og beredskap i kommunene.
berit.baumberger@fagbladet.no
Nå er det få dager igjen til LO-kongressen samler seg på Folkets Hus på Youngstorget i Oslo.
Her skal Norges største arbeidstakerorganisasjon bestemme hva de skal mene de neste fire årene.
Helene Harsvik Skeibrok er delegasjonsleder for Fagforbundet, det klart største LO-forbundet. Hun regnes også som favoritt til å bli forbundsleder når Mette Nord går av til høsten.
MANGE: I front: Mette Nord, Helene Skeibrok, Odd Haldgeir Larsen og Jeanette Lea Romslo.
Per Flakstad
Skeibrok oppsummerer Fagforbundets tre viktigste saker:
1. Avtalefestet pensjon (AFP)
AFP i privat sektor er en tariffestet ordning som gjør det mulig å gå av med pensjon tidligere. Per i dag er dette en såkalt kvalifiseringsordning, som mange er kritiske til.
– Vi vil kjempe for å gjøre AFP om til en opptjeningsordning, en bedre løsning for flere arbeidstakere. I dag er det for mange som går glipp av pensjon som de selv er med på å finansiere, sier Skeibrok.
DELEGASJONSLEDER: Helene Harsvik Skeibrok.
Per Flakstad
Fagbladet har skrevet Helen (59) som mister hele AFP-en fordi hun mangler fire måneder i en AFP-bedrift. Dette omtales gjerne som en «pensjonsfelle» eller «hull».
De aller flest er enige i at AFP-ordningen må endres, men forbundene er uenige i hvordan. Fellesforbundet vil endre på dagens kvalifiseringsordning.
– Vi må få en opptjeningsordning, som også de unge kan få utbytte av, uansett hva de velger videre i livet. Det er et spørsmål om rettferdighet, sier Skeibrok.
Fellesforbundet har antydet at LO-kongressen kan bli enige om en retning, uten å konkludere i detalj.
– Vi må sikre en tydelig formulering. Vi kan ikke ha så runde formuleringer at det blir uklart hva vi ønsker, sier Skeibrok.
• Fagforbundet står på sitt i striden om AFP
VIL ENDRE: «Forskning viser ingen tydelig sammenheng mellom lekser og læring, samt at lekser kan bidra til å ødelegge gode, nære relasjoner mellom foreldre og barn fordi leksene hos flere fører til økt stressnivå og konfliktfylte relasjoner,» skriver Fagforbundet i sitt forslag.
Colourbox.com
2. Leksefri skole
Fagforbundet vil også løfte fram ønsket om leksefri skole.
– Vi vil redusere forskjeller blant elever, og sørge for at alle får tilstrekkelig hjelp. I dag får noen god hjelp fra foreldrene hjemme, mens andre ikke får det, sier Skeibrok.
LO-sekretariatet har ikke innstilt på å ta dette med. Skolenes landsforbund, som organiserer lærere i LO, støtter heller ikke forslaget, skriver Klassekampen.
Skeibrok vet ikke hvilke forbund som eventuelt vil støtte dem:
– Men LO Trøndelag støtter forslaget. Så må vi ta en dialog med de andre, vi er litt i prosess, sier Skeibrok.
I TRØNDELAG: Fagforbundets Mette Nord og HKs Christopher Beckham gikk i 1. mai-tog i Trondheim i år.
Martin Guttormsen Slørdal
– Mange er skeptiske til en generell regel om leksefri, også blant forskere?
– Det er ikke svart-hvitt. Selv om vi får leksefri skole, kan foreldre fortsatt følge opp skolebarna sine. Skeptikerne blir litt for firkanta, mener jeg. Vi vil sikre at barna en god opplevelse på skolen, og at alle får lik mulighet for fritid og fri lek etter skolen. I dag må noen sitte inne med lekser, mens andre, som er raskere, har mer fri. Det er store forskjeller, sier Skeibrok.
BEREDT: Fagforbundet skal holde ett innlegg om nordområdene og ett om offentlig sektor.
Håvard Sæbø
3. Beredskap
Mette Nord løftet frem beredskap under Aps landsmøte nylig. Det gjør de igjen på LO-kongressen:
– Det handler om å tydeliggjøre hvor viktig offentlig sektor er i totalberedskapen, sier Skeibrok.
Per i dag handler beredskap mye om det militære, mener Skeibrok – og dette vil Fagforbundet endre.
– Kommunen må få en større rolle. Dette er også kamp mot privatisering, for eksempel innenfor ambulansetjenester og tekniske tjenester. Det offentlige må selv sikre dette, sier Skeibrok.
«BEREDSKAP KOSTER»: Fagforbundet i 1. mai-toget i Trondheim i år.
Berit Baumberger
Hun er fornøyd med LO-sekretariatets forslag rundt beredskap. Det må bare mindre endringer til, mener hun.
– Vi kommer blant annet til å støtte et forslag fra LO Nordland som handler om datasikkerhet og nasjonalt ansvar – og vi vil støtte de som vil ha kultur inn som en del av totalberedskapen, sier Skeibrok.
• Les alle Fagbladets saker om beredskap her.
Leif Martin Kirknes
Andre saker
LO-kongressen varer i fem dager, og forslag og innstillinger utgjør allerede hundrevis av sider.
Blant andre tema finner vi:
• Boligpolitikk
Fagforbundet vil blant annet at det skal opprettes et statlig boligselskap som sammen med kommunene skal sørge for nye boligløsninger. De går også inn for å utvide Husbankens rolle.
– Å regulere sektoren og styrke Husbanken er veldig viktig, samt å styrke leietakeres rettigheter. Vi er også opptatt av å ha nok studentboliger, sier Jeanette Lea Romslo i Fagforbundet Ung.
VIL SIKRE UNGE: Jeanette Lea Romslo i Fagforbundet Ung.
Jo Straube
• Lærlingplasser
Lovfesting av rett til lærlingplasser er en sak forbundet har fremmet før – og som de også i år har forsøkt å få gjennom. LO har ikke støttet dette.
– Vi skal ha en siste gjennomgang med delegasjonen på søndag (dagen før kongressen starter, journ.anm.), men per nå ligger det ikke an til at vi tar den kampen i år, sier Skeibrok.
• Russland-samarbeid
Når det gjelder utenriks, har LO med en formulering om at man vil legge grunnlag for samarbeid med «vår russiske nabo igjen på sikt». Dette ønsket Fagforbundet ut.
– Situasjonen nå er sånn at det ikke er tidspunkt for i det hele tatt å snakke om samarbeid med Russland, sa Skeibrok til Fagbladet nylig.
Dette er imidlertid ikke en sak Fagforbundet kommer til å følge opp videre.
FOR FAGBEVEGELSEN? Skeibrok vil sikre fire nye år for Jonas Gahr Støre.
Håvard Sæbø
Viktig valg til høsten
Til høsten er det stortingsvalg, og mye står på spill for fagbevegelsen, mener Skeibrok.
– Vi har fått til så mye med denne regjeringa. Det er svært viktig for oss at den fortsetter, sier hun.
– Regjeringa støtter oss i kampen mot innleie, privatisering og midlertidige ansettelser. De har gitt oss pensjon fra første krone, som er superviktig for arbeidstakerne. De har også økt fagforeningsfradraget, ramser Skeibrok opp.
HOS AP: Pegge Hessen Følsvik under landsmøtet til Ap. På kongressen går hun av som leder av LO.
Mats Løvstad
LO øker nå pengestøtten til rødgrønne partier. De foreslår å gi 29 millioner til Ap, SV og Sp, skriver FriFagbevegelse.
Foreløpig ligger ikke Rødt an til å få noe. Fagforbundet har mange tillitsvalgte som er engasjerte i det partiet.
– Vil Fagforbundet at LO gir penger til Rødt?
– Vi har ikke diskutert bevilgningene enda, men når den tid kommer, vil vi diskutere de forslagene som er foreslått, sier Skeibrok.