Fagforbundet: – Våre medlemmer i distriktene føler seg sviktet

OVERSETT? To av tre Fagforbund-medlemmer sier de mener sentrale myndigheter tar for lite hensyn til distriktene – men i de aller minst sentrale kommunene er andelen som svarer det, nesten ni av ti. Her fra tettstedet Vanvikan i Indre Fosen kommune i Trøndelag.

OVERSETT? To av tre Fagforbund-medlemmer sier de mener sentrale myndigheter tar for lite hensyn til distriktene – men i de aller minst sentrale kommunene er andelen som svarer det, nesten ni av ti. Her fra tettstedet Vanvikan i Indre Fosen kommune i Trøndelag.

Randi Bergan, Magasinet

Kommunalt ansatte i distriktene føler seg sviktet av sentrale myndigheter, viser en ny måling.

2021071310321520210713103214

redaksjonen@fagbladet.no

67 prosent av de spurte sier seg helt eller litt enig i at sentrale myndigheter tar for lite hensyn til Distrikts-Norge.

Jo mindre kommunene er og jo mindre sentrale kommunene er, jo høyere er tallet på dem som er misfornøyde med staten. I de aller minst sentrale kommunene sier 88 prosent seg helt eller litt enige i påstanden.

Vedum møtte Fagforbund-ledelsen: – Veldig artig

77.000 medlemmer av Fagforbundet har svart på undersøkelsen, som er omtalt av blant andre Nationen. I alt har Fagforbundet 400.000 medlemmer, og de organiserer LOs medlemmer i offentlig sektor.

– Det er helt tydelig at våre medlemmer er klare på at Høyre-regjeringen har sviktet distriktene. Reformene har skapt store vansker for våre medlemmer som står i førstelinjen og leverer tjenestetilbudet til befolkningen, sier nestleder Sissel M. Skoghaug i Fagforbundet til avisen.

Medlemmene er også spurt om hvilket parti de kommer til å stemme på i stortingsvalget. Målingen viser klart rødgrønt flertall og gir Ap 41 prosent og Sp rekordhøye 21 prosent.

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy