JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Fagforbundet: – Våre medlemmer i distriktene føler seg sviktet

OVERSETT? To av tre Fagforbund-medlemmer sier de mener sentrale myndigheter tar for lite hensyn til distriktene – men i de aller minst sentrale kommunene er andelen som svarer det, nesten ni av ti. Her fra tettstedet Vanvikan i Indre Fosen kommune i Trøndelag.

OVERSETT? To av tre Fagforbund-medlemmer sier de mener sentrale myndigheter tar for lite hensyn til distriktene – men i de aller minst sentrale kommunene er andelen som svarer det, nesten ni av ti. Her fra tettstedet Vanvikan i Indre Fosen kommune i Trøndelag.

Randi Bergan, Magasinet

Kommunalt ansatte i distriktene føler seg sviktet av sentrale myndigheter, viser en ny måling.

2021071310321520210713103214

redaksjonen@fagbladet.no

67 prosent av de spurte sier seg helt eller litt enig i at sentrale myndigheter tar for lite hensyn til Distrikts-Norge.

Jo mindre kommunene er og jo mindre sentrale kommunene er, jo høyere er tallet på dem som er misfornøyde med staten. I de aller minst sentrale kommunene sier 88 prosent seg helt eller litt enige i påstanden.

Vedum møtte Fagforbund-ledelsen: – Veldig artig

77.000 medlemmer av Fagforbundet har svart på undersøkelsen, som er omtalt av blant andre Nationen. I alt har Fagforbundet 400.000 medlemmer, og de organiserer LOs medlemmer i offentlig sektor.

– Det er helt tydelig at våre medlemmer er klare på at Høyre-regjeringen har sviktet distriktene. Reformene har skapt store vansker for våre medlemmer som står i førstelinjen og leverer tjenestetilbudet til befolkningen, sier nestleder Sissel M. Skoghaug i Fagforbundet til avisen.

Medlemmene er også spurt om hvilket parti de kommer til å stemme på i stortingsvalget. Målingen viser klart rødgrønt flertall og gir Ap 41 prosent og Sp rekordhøye 21 prosent.

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy