Lena Knutli
per.flakstad@fagbladet.no
I forhandlingene i september ble Fagforbundet og NHO enige om at dyrepleiere og klinikkassistenter skal ha minimum 11.700 kroner i lønnstillegg. Samtidig var de enige om at minstelønnssatsene skulle økes med 15.000.
I tillegg skulle det gjennomføres lokale forhandlinger, og resulatene av dem skulle legges oppå det generelle tillegget. Partene ble også enige om at arbeidsgiver skal dekke utgiftene til vaksine mot rabies og stivkrampe.
Dette er ikke godt nok mener et flertall i uravstemningen om resultatet.
• Her er resultatet som ble stemt ned.
Det var 67 prosent av medlemmene som stemte, og av dem sa 55,5 prosent nei mens drøyt 42 prosent stemte ja.
Dermed går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren. Dato for mekling er ikke fastsatt, men Fagforbundet skriver på sin nettside at det sannsynligvis vil skje i løpet av høsten.
Dersom meklingen ikke lykkes blir det streik.
En annen konsekvens av at resultatet ble stemt ned, er at dyrepleiere og klinikkassistenter ikke får lønnstillegg før det foreligger et godkjent resultat – enten etter mekling eller etter en streik.
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen
– Jeg trodde at matbudsjettet da ville gå ned, men nei, sier Hege Hansen.
Ole Martin Wold
Anita Arntzen
MINISTERBESØK: Ingvild Kjerkol besøkte Emma Straub på St. Olavs hospital i forkant av sykehustalen. Fagforbundet krever flere lærlinger som Emma i norske sykehus.
John Olav Berdahl
KREV HANDLING: Janne Håkonsen jobbar som sosialkonsulent i Nav Sagene og er tillitsvalgt i Fagforbundet. Ho er uroa over fleire månaders ventetid på AAP-søknadar og den store prisauka.
Øystein Windstad